banner2

Terminatör filmi gerçek oluyor! ABD'de katil robot dönemi

ABD'nin San Fransisco kentinde Terminatör filmlerini aratmayan bir karar alındı. Şehirdeki Denetim Kurulu, gerektiği zamanlarda insan öldürebilecek robotların kullanılmasına dair öneriyi kabul etti.

Bilim / Teknoloji 01.12.2022, 11:14 01.12.2022, 11:49
Abone ol
Terminatör filmi gerçek oluyor! ABD'de katil robot dönemi

San Fransisco Denetim Kururu'nun aldığı karar, robotların patlayıcı taşımasına da izin verecek.

Onayın ardından Stop Killer Robots (Katil Robotları Durdurun) adlı bir örgütün sorumlusu Dr. Catherine Connolly, bu kararın çok büyük olumsuzluklara yol açabileceği konusunda Denetim Kurulu'na bir uyarı yaptı.

Öte yandan San Fransisco polisinden yetkililerin BBC'ye yaptığı açıklamada henüz ellerinde patlayıcı ekipman taşıyan katil robotların bulunmadığı bilgisi verildi. Ancak yetkililer, ileride bir robotun silah kullanabileceği senaryonun çok da uzak olmadığının altını çizdi.

ROBOTLAR PATLAYICILARLA DONATILABİLİR

SFPD Sözcüsü “Robotlar şiddet dolu, silahlı ya da tehlikeli unsurların bulunabileceği müstahkem yapılara girilmesi için patlayıcılarla donatılabilir” dedi.

POLİS GÜCÜNÜN ASKERİLEŞMESİ ENDİŞESİ BULUNUYOR

Kararı savunanlar, robotların sadece aşırı durumlarda kullanılabileceğini belirtiyor. Karşıtlarıysa, bu önlemin polis gücünün daha da askerileşmesine yol açabileceğini savunuyor.

Öte yandan, bu tür ölümcül güce sahip robotlar, ABD’nin diğer kesimlerinde zaten kullanılıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!