banner2

Telefonum donuyor, kasıyor problemine tek çözüm: Format atmak! Telefona format nasıl atılır? Telefona format atma yöntemleri

Akıllı telefon sahibi olanların en büyük problemlerinden biri kasma problemi oluyor. Akıllı telefon kullanıcıları ise telefonlarına nasıl format atabileceğini araştırıyor. Peki telefona format nasıl atılır? Telefona format atma yöntemleri

Bilim / Teknoloji 27.01.2023, 17:43
Abone ol
Telefonum donuyor, kasıyor problemine tek çözüm: Format atmak! Telefona format nasıl atılır? Telefona format atma yöntemleri

Akıllı telefonlar günlük hayatın vazgeçilmez ihtiyaçlarından biri oldu. Her türlü işin halledilebildiği akıllı telefonlar ile insanlar telefonları adeta vücutlarının bir parçası haline getirdi. Fakat bir durum var ki telefon kullanıcılarını çileden çıkarıyor. Akıllı telefonlar bir süre kullanıldıktan sonra kasma problemi ile karşı karşıya kalıyor. Bunun da tek çözümü olarak format atma karşımıza çıkıyor. Peki telefona format nasıl atılır? Telefona format atma yöntemleri

TELEFONA FORMAT NASIL ATILIR? 

Yavaşlama ve donan telefonlar için format atmak tek çözüm olarak karşıya çıkıyor. Telefona format atmanın ise birkaç farklı yöntemi bulunuyor. Soft reset ve hard reset olmak üzere iki farklı yöntemi bulunurken bu yöntemler telefondaki sorunun büyüklüğüne göre tercih edilebiliyor. 

SOFT RESET NASIL ATILIR? 

Ayarlar bölümünden 'Fabrika ayarlarına sıfırla' işlemi yapanlar telefonlarına soft reset attıklarını sanıyorlar fakat işin aslı bu değil. 

Soft reset telefon açık durumdayken 'Ses kısma+Güç' tuşlarına 10 saniye basılı tutarak yapılıyor. Daha sonra telefon yeniden başlayacak ve aradaki farkı görmek mümkün olacak. 

HARD RESET NASIL ATILIR? 

Hard reset ise daha farklı bir yöntemle atılıyor. Hard reset iki farklı yöntemle atılabiliyor. İlk yöntem şu şekilde: 

  • Ayarlar’a girin
  • Gelen ekrandan Sistem’e girin
  • Açılan pencereden Sıfırlama seçeneğine tıklayın
  • Telefonu sıfırla seçeneğine tıklayın 

İkinci yöntem ise telefonu açılmayan kullanıcıları ilgilendiriyor. Telefonu kapalı olan kullanıcılar ilk aşamada 'Ses açma+Güç' tuşuna basılı tutmalı. 

Daha sonra açılan pencereden ses seviye tuşları kullanılarak 'Wipe data/factory reset' seçeneğine gelinmeli ve güç tuşuna basılarak onay verilmeli. 

Bu şekilde telefona hard reset işlemi yapılmış oluyor. Hard reset sonrası telefon aynı ilk alındığı gibi tamamen boş ve kuruluma hazır halde açılacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!