Yandex Metrica

Sitede Ara

Tarihi gün! Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever uzay yolcusu

Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever'in tarihi uzay yolculuğu bugün gerçekleşecek. Atasever'in de içinde yer alacağı Virgin Galactic'e ait "VSS Unity" yörünge altı aracını taşıyan uçak, New Mexico'daki Spaceport tesisinden havalanacak. Atasever, yaklaşık 3 dakikalık serbest düşme fazında oluşacak mikro yer çekimi ortamında 7 bilimsel deneye imza atacak.

Bilim / Teknoloji

08.06.2024, 15:21

Alper Gezeravcı'dan sonra Türkiye'nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, yörünge altı araştırma uçuşunu bugün Virgin Galactic'e ait "VSS Unity" adlı uzay aracıyla yapacak. Uçak, ABD yerel saatiyle 08.30 sularında (TSİ 17.30) New Mexico'daki Spaceport tesisinden havalanması planlanıyor.

Türkiye'nin ikinci astronotu olan Cihangir Atasever'in araştırmacı astronot olarak bulunduğu 6 kişilik "Galactic 07" ekibinde ABD'den iki, İtalya'dan da bir özel astronotun yanı sıra 2 pilot yer alacak.

WhatsApp sohbetlerine yeni özellik geliyor: Kimse mesajlarınızı okuyamayacak! WhatsApp sohbetlerine yeni özellik geliyor: Kimse mesajlarınızı okuyamayacak! Haberi Görüntüle

UÇUŞ NE KADAR SÜRECEK?

Uçuşun yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmesi planlanlanıyor. "VSS Unity" yörünge altı aracının, taşıyıcı uçak aracılığıyla yaklaşık 45 bin feetlik yüksekliğe erişmesi, ardından hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya ulaşması öngörülüyor.

Kimlik bilgileriniz avlanabilir! Apple'dan milyarlarca kullanıcıya 'acil' uyarı mesajı! Kimlik bilgileriniz avlanabilir! Apple'dan milyarlarca kullanıcıya 'acil' uyarı mesajı! Haberi Görüntüle

7 BİLİMSEL DENEY GERÇEKLEŞTİRECEK

Cihangir Atasever'in, yaklaşık 3 dakikalık serbest düşme fazında, mikro yer çekimi ortamında 7 bilimsel deneyi gerçekleştirmesi planlanıyor. "BEACON" isimli beyin görüntüleme deneyi kapsamında Atasever, kafasına takacağı yakın kızılötesi spektroskopisi ölçüm cihazını uçuşun tüm fazlarında üzerinde taşıyacak. Böylece beynin prefrontal korteks bölgesindeki kan yayılımı ve omurilik sıvısının dinamikleri incelenecek. Bu deneye ek olarak dünyayı uzak noktadan görmüş olmanın yaratacağı psikolojik değişim ve dönüşümler de Atasever'den örnekler toplanarak analiz edilecek.

IvmeRad Radyasyon Dozimetresi deneyiyle ne kadarlık radyasyona maruz kalındığı bilgisi elde edilecek. Böylelikle, daha sonraki süreçlerde uzay istasyonlarına gidecek kişilerin anlık olarak ne kadar radyasyona maruz kalacağına ilişkin öngörüde bulunulabilecek.

WhatsApp sohbetlerine yeni özellik geliyor: Kimse mesajlarınızı okuyamayacak! WhatsApp sohbetlerine yeni özellik geliyor: Kimse mesajlarınızı okuyamayacak! Haberi Görüntüle

2 FARKLI İNSÜLÜN KALEMİ UZAYA TAŞINACAK

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) ve Axiom Space'in ortak deneyi olan Uzayda İnsülin Kalemi Testi ile özel kutu içine yerleştirilmiş 2 farklı insülin kalemi uzaya taşınacak ve bu ortamdaki doz aktarım verimliliği ilk kez test edilecek. Böylece gelecek yıllarda Dünya yörüngesinde inşa edilecek uzay istasyonlarına diyabetli bireylerin gitmesi halinde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin etkinliğine yönelik ilk deneme gerçekleştirilmiş olacak.

Yörünge Altı Uçuşta Vezikül Analizi kapsamında, uçuş öncesinde ve sonrasında Atasever'den toplanan biyolojik örneklerin içinde bulunan hücre dışı veziküller, özel geliştirilen mikro akışkan çip vasıtasıyla izole edilecek. Bu sayede gelecekte astronotlar uzaya çıkmadan önce uygulanabilecek birtakım uyumlandırma terapilerinin geliştirilme potansiyeli araştırılacak.

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'nın misyonunda yer alan MESSAGE, METABOLOM ve MIYELOID deneyleri de yine Atasever'in gerçekleştireceği Yörünge Altı Araştırma Görevi'nde uygulanacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Bilim / Teknoloji


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading