banner2

Starlink uydularına nükleer bomba planı: 80 kilometrede patlatacaklar

Dünya yörüngesini çepeçevre saran Starlink uyduları bir savaş durumunda Çin ordusunca hedef alınacak.

Bilim / Teknoloji 25.10.2022, 16:42 25.10.2022, 18:55
Abone ol
Starlink uydularına nükleer bomba planı: 80 kilometrede patlatacaklar

Dünya'yı uzayda çepeçevre saracak Elon Musk uydularına karşı nükleer plan devrede. Tayvan'ı ilhak etmeyi tasarlayan Çin, bu ülkeyle ve destekçisi ABD ile başlayacak muhtemel bir savaş sırasında Starlink uydularını etkisiz hale getirmeyi planlıyor. Çin ordusu bunun için yeryüzünden 80 kilometre yüksekte nükleer bomba patlatacak.

Plana ilişkin simülasyon, Çin ordusuna bağlı Kuzeybatı Nükleer Teknoloji Enstitüsü'nde çalışıldı. Savunma haber sitesi AsiaTimes'da yayınlanan habere göre Çin devleti, nükleer uydusavar silahların performansını ölçmek için bir model geliştirdi. 

Bu modellerden biri Starlink uydularını etkisiz hale getirmeyi hedefleyen bir nükleer bomba... Araştırma ekibinin üzerinde çalıştığı simülasyona göre, ucunda 10 megatonluk savaş başlığı bulunan füze 80 kilometre yüksekte patlatılacak ve armut biçiminde oluşacak radyoaktivite alçak yörüngedeki uydulara büyük zarar verecek. 

Amerikalı dolar milyarderi Elon Musk, dünyanın çevresine 42 bin adet Starlink uydusu göndermeyi planlıyor. Musk'ın şimdiye dek yörüngeye yerleştirdiği uyduların sayısı 3 bini aştı. Musk, SpaceX şirketi bünyesindeki uydu interneti için 32 ülkede 500 binden fazla aboneye ulaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!