Son dakika: Telegram kapanıyor!

Almanya flaş bir karara imza attı. WhatsApp'ın gizlilik kararı sonrası popüler hale gelen Telegram'ı kapatabileceklerini duyurdu.

Bilim / Teknoloji 13.01.2022, 12:07
Son dakika: Telegram kapanıyor!

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser şifreli mesajlaşma uygulaması Telegram ile ilgili şoke eden bir karar alacaklarını duyurdu.

ALMAN YASALAR ÇİĞNENMESİ HALİNDE TELEGRAM KAPATILABİLİR

Faeser, Alman Die Zeit gazetesine verdiği demeçte özellikle aşırı sağ ve pandemiyle ilgili kısıtlamalara karşıt kesimler arasında popüler olan uygulamanın Alman yasalarını çiğnemeye devam etmesi halinde kapatılmak zorunda kalabileceğini belirtti.

Kapatmanın son çare olduğuna vurgu yapan ve öncelikle diğer bütün yolların tüketilmesi gerektğini belirten bakan "Yine de bunu ihtimali göz ardı edemeyiz" dedi. Alman bakan ayrıca Avrupa Birliği içinde de Telegram'la ilgili nasıl bir düzenleme yapılabileceğini değerlendirdiklerini de sözlerine ekledi.

YASAL İŞLEM BAŞLATILMIŞTI

Almanya yaz aylarında Telegram'ın Almanya yasalarını çiğnediği gerekçesiyle yasal işlem başlatmıştı. Suçlu bulunması halinde Telegram'a 5,5 milyon euro ceza kesilebileceği belirtiliyor. Almanya Telegram'ın ülkede bir temsilci atamasını ve yasadışı paylaşımları kaldırmasını istiyor.

Telegram Almanya'da komplo teorilerinin ve nefret söylemlerinin kaynağı olarak görülüyor. Uygulama ayrıca Covid-19 karantina ve kısıtlama önlemlerine karşı olanların buluşma zemini olarak da biliniyor. Covid-19'a karşı yetişkinlere zorunlu aşı uygulaması getirmeye hazırlanan ülkede aşı karşıtlarının da bu platformdan beslendiği düşüncesi hakim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!