Son dakika! Kripto para yasasının detayları belli oldu! Yatırımcıdan vergi...

Kripto para varlıklarına yönelik uzun zamandır üzerinde çalışılan yasal düzenlemede sona yaklaşıldı. NTV'nin haberine göre; bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüşü ağır basıyor.

Bilim / Teknoloji 26.01.2022, 14:58
Son dakika! Kripto para yasasının detayları belli oldu! Yatırımcıdan vergi...

AK Parti kurmaylarının büyük mesai harcadığı kripto para düzenlemesinde sona gelindi. Amaç, Türkiye'de yıllık ticaret hacmi 500 milyar dolara ulaşan kripto varlıkların alım satımının yapıldığı piyasayı düzenlemek.

BORSALARIN SERMAYESİ 1 MİLYAR TL'NİN ALTINDA OLMAYACAK

Çalışmayla, kripto varlıkların alım satımını organize eden yerel borsalar olarak tabir edilen firmalara sermaye şartı getiriliyor.

Bu tür hizmet veren firmaların sermayesinin 1 milyar TL’nin altında olmaması yönünde görüşlerin olduğu ama yapılan piyasa çalışması sonrası limite ilişkin tam kararın verileceği ifade ediliyor.

Düzenlemeyle bu firmaların, ''finansal kurum'' halini almaları, bankalar gibi oranları, gelirleri, karlarını şeffaf bir şekilde ortaya koymaları zorunlu olacak.

BANKACILIK DÜZENLEMESİNE BENZER BİR YAPI

Türkiye'de hizmet veren yurt dışı kaynaklı borsaların ise Türkiye’de hiçbir kurala tabi olmaması, MASAK denetiminin de dışında kalması nedeniyle Türkiye’de yerleşik sistem altyapısı kurması da kanun teklifinin önemli maddelerinden biri olması bekleniyor.

Kripto para varlıklarına yatırım yapanların korunması için de bankacılık düzenlemesine benzer bir yapı da öngörülüyor.

Önce bilgisayarın başındaki eleman sorumlu olacak sonrasında ise firma sorumlu tutulacak ve hapis cezası da devreye girebilecek.

Yerel borsalar, kendilerinde bulunan varlığının yüzde 97’sinin koruma altında olduğunu ileri sürseler de kripto varlıkların nasıl saklanacağına dair de bir düzenleme getirilmesi öngörülüyor.

KRİPTO PARA YATIRIMCISINDAN VERGİ ALINACAK MI?

Bireysel yatırımcıdan vergi alınmaması görüşü ağır basıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!