banner2

Selçuk Bayraktar Kimdir? Selçuk Bayraktar kaç yaşında ve nereli?

Türkiye’nin ilk yerli üretim insansız hava aracı olan İHA/SİHA sistemi Baykar Bayraktar TB2’nin mimarı Selçuk Bayraktar kimdir, nerelidir ve kaç yaşındadır?

Bilim / Teknoloji 18.10.2021, 18:50 24.11.2021, 11:56
Abone ol
Selçuk Bayraktar Kimdir? Selçuk Bayraktar kaç yaşında ve nereli?

İşte geliştirdiği insansız hava araçları ile sınır içi ve sınır dışı operasyonlarda Türkiye’nin elde ettiği başarılarda adını sıklıkla duyduğumuz Selçuk Bayraktar hakkında merak edilenler...

SELÇUK BAYRAKTAR KİMDİR?

Selçuk Bayraktar, 1979 yılında İstanbul'un Sarıyer ilçesinde aslen Trabzonlu olan Bayraktar ailesinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Sarıyer İlkokulu'nda tamamlayan Bayraktar, Robert Kolej'den 1997 yılında mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Pennsylvania Üniversitesi GRASP Laboratuvarında staj yaparken, yine aynı üniversitede 2002-2004 yılları arasında insansız hava araçları üzerine yüksek lisans yapan Bayraktar, ardından “İnsansız hava araçlarının agresif manevra kontrolü” üzerine Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) ikinci yüksek lisansını tamamladı. Bu arada Profesör Eric Feron ve George Pappas’ın asistanlığını yaptı.  Dünyada ilk defa gerçekleşen İHA formasyon uçuşu deneyleri, yer ve havada koordineli robot takımları ve uçuş kontrol ve güdüm sistemleri ile ilgili bilimsel çalışmalar gerçekleştirdi. 

Selçuk_Bayraktar_BayraktarTB2

SELÇUK BAYRAKTAR’IN TÜRKİYE SAVUNMA SİSTEMİNE KATKILARI

2007 senesinde Türkiye’ye geri döndükten sonra Bayraktar Savunma Teknik Müdürü oldu. Ekibiyle birlikte Türkiye’nin sınır içi ve sınır dışı operasyonlarında kullanılan insansız hava aracı Baykar Bayraktar TB2’nin güdüm ve kontrol sisteminin tasarımını gerçekleştirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) envanterine giren ve ilk insansız hava aracı olan Bayraktar Mini İHA’yı tasarlayan Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin ilk Taarruz İnsansız Hava Aracı olan "Akıncı" (TİHA) sisteminin de tasarlanmasına öncülük etti.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı mütevelli heyeti başkanı ve kurucularından olan Selçuk Bayraktar, uzay alanında gerçekleştirilen çalışmaları Türkiye’de teşvik etmek amacıyla uzay festivali TEKNOFEST’i düzenledi.

Covid-19 ile mücadele kapsamında Selçuk Bayraktar’ın yerli solunum cihazı üretimine destek vereceğini açıklamasından sonra Aselsan, Baykar Savunma, Arçelik ve BIOSYS’in beraber yürüttükleri çalışmalar sonucunda yerli solunum cihazları üretildi. Üretilen bu cihazlar yurtiçinde kullanılmasının yanı sıra yurtdışında da bir çok ülkeye ihraç ve hibe edildi.

Selçuk_Bayraktar_Sümeyye_Erdoğan

2016 yılında Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile evlenen Selçuk Bayraktar, bir çocuk babasıdır.

SELÇUK BAYRAKTAR DOĞUM GÜNÜ NE ZAMAN?

Selçuk Bayraktar, 7 Ekim 1979'da dünyaya gelmiştir. 7 Ekim 2021 itibariyla 42 yaşına girmiştir.

SELÇUK BAYRAKTAR'IN BABASI ÖLDÜ MÜ?

Selçuk Bayraktar'ın babası Özdemir Bayraktar 18 Ekim 2021 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. 

selçuk bayraktar

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!