banner2

NASA kırmızı alarm verdi! Elon Musk dünyanın sonunu getiriyor

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Elon Musk'ın sahip olduğu SpaceX firmasının uydu projesiyle ilgili endişelerini içeren mektubu Federal İletişim Komisyonu'na (FCC) sundu.

Bilim / Teknoloji 11.02.2022, 18:49 11.02.2022, 18:51
Abone ol
NASA kırmızı alarm verdi! Elon Musk dünyanın sonunu getiriyor

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX, 30 bin uyduya sahip Starlink Gen2 ile dünya üzerindeki internet hızını yükseltmek için çalışırken, NASA 30 bin uydunun olası bir çarpışma yaşamasından endişe duyduğunu bildirdi. 

RİSK TEŞKİL EDİYOR

NASA tarafından geçtiğimiz salı günü Federal İletişim Komisyonu'na (FCC) gönderilen ve uzayda yer alacak 30 bin uydunun yaratacağı riskleri dile getirdiği mektupta, "NASA'nın, birleşme olaylarının sıklığında önemli bir artış potansiyeli ve NASA'nın bilim ve insanlı uzay uçuşu misyonları üzerindeki olası etkileri konusunda endişeleri var" ifadelerine yer verildi. 

30 BİN UYDUYA YÜKSELTMEK İÇİN TALEPTE BULUNULDU

NASA yörüngede bu kadar uydunun olası çarpışmalara sebep olacağından endişe duyarken, SpaceX 12 bin uyduluk projesini 30 bin uyduya yükseltmek için başvuru yapmıştı. 

İHTİYATLI DAVRANIN TALEBİ

NASA FCC'ye gönderdiği mektubunda Starlink Gen2 sisteminin yörüngeye yerleştirilmesinde güvenliği sağlayacak şekilde ihtiyatlı davranılmasını talep ettiğini belirtti. 

YÖRÜNGEDE 25 BİN OBJE VAR 

Diğer yandan uzayda halihazırda 25 bin objenin olduğuna dikkat çekilen mektupta, SpaceX'in Gen2 genişlemesinin yörüngede izlenen nesnelerin sayısının iki katından daha fazla artacağına vurgu yapıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!