banner2

NASA kesenin ağzını açtı! Bu sorunun cevabını bulan 1 milyon dolar ödül alacak! Türkler de devrede

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (National Aeronautics and Space Administration - NASA), astronotların uzayda nasıl beslenebileceğini sorusuna çözüm bulanlara toplamda 1 milyon dolar ödül verecek.

Bilim / Teknoloji 26.01.2022, 11:33 26.01.2022, 13:18
Abone ol
NASA kesenin ağzını açtı! Bu sorunun cevabını bulan 1 milyon dolar ödül alacak! Türkler de devrede

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan astronotların en temel ihtiyaçlarından biri beslenme. İleride Ay ve Mars misyonlarını düşündüğümüzde, bu sorunun acilen çözülmesi gerekiyor. Bu kapsamda NASA bünyesinde birtakım deneyler ve teorik çalışmalar yürütülüyor. Örneğin astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu'nda biber yetiştiriyor.

KANADA UZAY AJANSI'YLA ORTAK YARIŞMA

Cumhuriyet'in haberine göre, NASA kaşiflere uzun süreli görevlerde besleyici, lezzetli ve doyurucu gıda üretme teknolojisi geliştirmek için Kanada Uzay Ajansı'yla (Canadian Space Agency - CSA) bir yarışma düzenliyor.

Üç aşamalı Deep Space Food Challenge (Derin Uzay Yemek Yarışması) adlı etkinlikte katılımcılardan, üç yıllık derin uzay görevine çıkan 4 kişilik bir mürettebat için eksiksiz bir teknoloji geliştirmesi isteniyor. Üretim, işleme, nakliye, tüketim ve atıkların bertarafına kadar her bir noktanın düşünülmesi gerekiyor.

Yarışmacıların teknolojiyi minimum kaynak ve atıkla hazırlaması gerekiyor.

İLK AŞAMA ÖDÜLÜ 450 BİN DOLAR

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, yarışmanın ilk aşaması Ekim 2021'de tamamlandı. NASA jürisi, beklentileri karşılayan 18 ABD'li ekibe toplamda 450 bin dolar ödül verdi. Önerilen teknolojiler arasında ekmek gibi hazır gıdaların üretimi, gıdaya dönüştürülebilecek tozlar, mürettebatın yetiştirebileceği ya da üretebileceği kültür mantarları gibi projeler vardı.

İKİNCİ AŞAMA ÖDÜLÜ 1 MİLYON DOLAR

Yarışmanın ikinci aşamasında, teknolojilerin prototiplerinin oluşturup sergilenmesi ve gıda üretilmesi isteniyor.

İlk aşamanın kazananları ikinciye davet edildi. NASA hem ABD'den hem de uluslararası arenadan yeni katılımcıları ikinci aşamada beklediklerini de duyurdu. Uzay ajansı ayrıca ABD'li kazananlara 1 milyon dolarlık ödül dağıtacağını duyurdu. İkinci aşamaya katılımlar 28 Şubat'a kadar yapılabiliyor.

NASA'nın Uzay Teknolojisi Görev Müdürlüğü'nün yöneticisi Jim Reuter, "Uzay yolculuğu bazı kısıtlamalar getirdiği için astronotları uzun bir süre boyunca beslemek, yenilikçi çözümler gerektiriyor" diye konuştu:

"Gıda teknolojisinin sınırlarını zorlamak, geleceğin kaşiflerinin sağlığını korumaya yarayacaktır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!