banner2

NASA'dan esrarengiz keşif! 4 kara delik çarpışacak: Evrenin ilk zamanlarına ışık tutacak

NASA'nın Chandra X-ışını Gözlemevi, 3,2 milyar ışık yılı ötede 4 kara delik keşfetti. Çarpışmak üzere olan karadeliklerin evrenin ilk zamanlarına ışık tutacağı aktarılırken, iki çift galaksiyi gözlemlemek, son derece nadir bir fırsat sağlıyor.

Bilim / Teknoloji 21.03.2023, 13:08 21.03.2023, 13:57
Abone ol
NASA'dan esrarengiz keşif! 4 kara delik çarpışacak: Evrenin ilk zamanlarına ışık tutacak

NASA'nın Chandra X-ışını Gözlemevi, 4 kara delik keşfetti. İlk çiftin 760 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir kümede, ikinci çiftinse 3,2 milyar ışık yılından daha uzakta olduğu belirlendi. 

Bu birleşmeler sayesinde galaksilerin merkezinde yer alan kara delikler de çarpışacak. Sonuçta daha büyük galaksiler ve daha yüksek kütleli kara delikler haline gelecekler.

İKİ ÇİFT GALAKSİYİ GÖZLEMLEMEK NADİR BİR FIRSAT

Cüce galaksiler, Güneş'in yaklaşık 3 milyar katı yıldız kütlesine sahip küçük gökadalar. Karşılaştırmak gerekirse Samanyolu Galaksisi'nin yıldız kütlesinin Güneş'in yaklaşık 60 milyar katı olduğu düşünülüyor. Yeni araştırmada birleşme sürecindeki ikişer cüce galaksiye yakından bakma fırsatı yakalandı. Birleşmekte olan tek bir galaksi çifti görmek bile bilim insanları için büyük bir şansken, iki çift galaksiyi gözlemlemek, son derece nadir bir fırsat sağlıyor.

YENİ GÖZLEMLER EVRENİN DAHA İYİ ANLAŞILMASINA KATKI SAĞLAYACAK 

Yeni gözlemler, evrenin ilk zamanlarının daha iyi anlaşılmasını sağlayacak. Zira evreni meydana getirdiği varsayılan Büyük Patlama'dan sonraki yıllarda evrenin bu cüce galaksilerle dolduğu düşünülüyor.
Astronomlara göre bu cüce galaksiler zamanla birleşti ve Samanyolu gibi daha büyük gökadaları meydana getirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!