DOLAR
13.78 0.85
EURO
15.58 0.48
ALTIN
783.62 0.91
BIST
1,909.06 1.54

Metaverse savaşları: Herkes SİHA'sını getirsin

Gerçeğe alternatif bir dünya oluşturma yolundaki Metaverse, savaşlar yahut tatbikatların niteliğini değiştirebilir. Devletler geliştirdikleri silahları artık ilk olarak paralel evrende deneyecek.

Bilim / Teknoloji 26.11.2021, 11:56 26.11.2021, 12:35
Metaverse savaşları: Herkes SİHA'sını getirsin

Gerçek dünyanın dışında bir paralel evren yaratma fikri, Metaverse ile 'gerçeğe' dönüştü. Bilgisayar ortamında tasarlanmış şehirler, binalar, binbir çeşit coğrafi şekil, yeraltı dehlizleri, mağaralar ve tabii ki uzay, insanlara kendi kontrollerinde yeni bir hayat hikayesi sunuyor. 

Sanal gerçeklik gözlüğünü takınca sahici alemden bir anda koparak Matrix'e giren insanoğlu, dijital parayla satın aldığı makineleri kullanarak yeni ürünler tasarlayacak ve bunları da yine Metaverse ortamında 'coinlerle' satacak. 

Hayal gücü ve ihtiyaçlar sınırsız olunca Metaverse için dizayn edilecek cennet ya da cehennemin de bir sınırı yok. İnsanlar sadece kendilerine özel bu aleme girerek zevkin, heyecanın, korkunun ya da acının doruklarına ulaşabilecek. 

Milyarlarca fâniyi yıllardır üst düzey gerçekçi oyunlarla hayattan koparmayı başarmış bu teknoloji Metaverse'e tam anlamıyla evrildiğinde, işte o zaman askeri alanda da önümüze bambaşka kapılar açılabilir. 

CEPHE BOYUT DEĞİŞTİRİYOR

Dünyadaki her gerçek silahlı güç, çok geçmeden Metaverse ortamında da yerini alacak. Mühendisler geliştirdikleri yeni bir savaş aracını ilk olarak bu alemde deneyecek. Gerçek dünya şartlarında kullanılabilir özellikteki her silah, ordular arasında yeni bir savaş tatbitanının konusu olabilecek. Bahsettiğimiz 'uzay savaşları' değil ama bunun çok daha ötesi! 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin resmi Metaverse hesabına her gün yeni tasarımda bir silahlı insansız hava aracının eklendiğini, Mehmetçiğin paralel evrende varolduğu bölgeye düşman 'dijital ordularının' yaklaşamadığını, birliklere farklı araçlarla saldırıda bulunmaya yeltenenlerin mühendislik disiplinlerinden ilham almış ve hiç de uçuk olmayan sistemlerle imha edilebildiğini bir düşünün. 

Yahut ABD kuvvetlerine yönelik gerçeğin birebir kopyası olan kamikaze drone'larla sürü saldırılarını, bu esnada dijital Türk ordusuna yönelik belirecek hipersonik tehditleri ve buna karşı alınacak önlemleri... Harekât bölgesine salınan insansız kara araçlarının Metaverse ortamında test edilişini, sabotaj girişimlerini; tıpkı gerçek dünyadaki gibi, devlet dışı aktörler ve terör örgütlerini kullanan küresel Metaverse güçlerinin dijitaldeki vatan toprağımıza dair sinsi tasavvurlarını... 

GENELKURMAY'DA METAVERSE BİRİMİ KURULUR MU?

Önümüzdeki yıllarda Genelkurmay Karargahı'nda buna ilişkin Metaverse Tatbikat Merkezi adlı bir birimin kurulacağına ve orada VR gözlüklerini takmış subaylarımızın düşmanlarla ilk olarak paralel evrende mücadeleye girişeceğine neredeyse eminiz. SİHA, SİDA ve İKA operatörleri gerçek dünyadaki ilk eğitimleri sonrası Metaverse alemine girerek sanal harp meydanında kendini gösterecek. Pilotların uçuş eğitiminde kullandığı simülatörlerin yerini artık Metaverse alacak. Sanal gözlüklerle girdiğimiz bu dünyada yine sanal gözlükleri kullanan sahici düşmanlarımız olacak. 

Askeri eğitimleri üst düzey gerçeklikle ileri bir noktaya taşıması beklenen Metaverse, dijital ortamda savaş dehşetini beyinlere nakşederek gerçek dünyada insanların 'barış' bilincini yükseltir mi? Bu sorunun cevabı şimdilik belirsiz. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!