Metaverse kavramını Abdullah Çiftçi'den dinleyin: 'İnsan 2.0'a sahte cennet vâdedip tanrıcılık oynuyorlar

İlk kez 1992 yılında Snow Crash adlı romanda bahsedilen Metaverse, 1998 yılında satın alınmış internet adresiyle 'her şeyin önceden planlandığı' bir mecra. Stratejist Abdullah Çiftçi, 'İnsan 2.0' projesi ile Metaverse'in kodlarını vererek bizleri bekleyen tehlikelere dikkat çekiyor.

Bilim / Teknoloji 26.11.2021, 15:03 26.11.2021, 15:53
Abone ol
Metaverse kavramını Abdullah Çiftçi'den dinleyin: 'İnsan 2.0'a sahte cennet vâdedip tanrıcılık oynuyorlar

İlk kez Neal Stephenson'un 1992 yılında yayınladığı 'Snow Crash' adlı romanında bahsedilen 'Metaverse' kavramı insanoğlunun gerçek dünya ile bağlantısını tamamen koparmaya aday görünüyor. 

Yahudi asıllı Mark Zuckerberg'in sahibi olduğu Facebook öncülüğünde oluşturulmaya çalışılan bu 'sanal dünya', toplumların toprakla, tabiatla ve inanç sistemleriyle ilişkisini daha da zayıflatacak. 

Hakkında şimdiden pek çok senaryo ortaya atılan Metaverse'in nelere yol açabileceğini stratejist Abdullah Çiftçi'den dinlemekte fayda var. Beyaz TV'de katıldığı Ne Var Ne Yok programında Çiftçi, sanal gerçeklik gözlükleriyle insanlara sunulan bu yeni dünyanın şifrelerini anlattı.

METAVERSE 1998 YILINDA SATIN ALINDI

"Artırılmış gerçeklik... İnternet sonrası 'yeni internet' dönemi. Facebook.com alan adı 1997 yılında alındı, Metaverse.org ismi 1998 yılında alındı. Bu fikirlerin hiçbiri yeni değil. Dünyanın nereye gideceğine yönelik bizlerin kullandığı dil ile dünyaya yön vermeye çalışan, kalkışan aklın dili farklı. Bizler masumuz, safız. 'Gelişen teknoloji' diyor tüm televizyonlarda. Oysa ki bu 'geliştirilen' teknolojidir."

"Teknolojiyi hangi hedef için geliştiriyorlar? Hepsini bir amacı var. Dolayısıyla Facebook'un amacı para kazanmak olabilir ama onun üstünde daha başka bir amaç var. İnsanın ayağını topraktan kesmek, saptırmak, şirk koşturmak. Yani biz ahirete inanıyoruz -inananlar için- bir rüya alemi var, bir hayal ettiğim var, bir de reel dünya var. Şimdi reel dünyadaki insan sanal gerçekliğe transfer edilirse hakikati sorgulayamaz. Orada kaybolur."

YENİ BİR DÜNYA KURGULUYORLAR

"İlk yaradılışta Allah diyor ki, şeytana, 'Adem'e saygı duy.' O da diyor ki, 'Ben daha üstünüm, ateşten yaratıldım, Adem topraktan yaratıldı, niye ona saygı duyayım?' Ve süreç öyle başlıyor. Dolayısıyla burada Müslümanlar, Hıristiyanlar, Museviler de dahil, inananlar, kendi içlerinde kayboldukları için diğer tarafın mücadelesinin olmadığını varsayıyorlar. Mücadeleyi kendi etraflarında dönerek veriyorlar. Oysaki diğer taraf bu konuda etkin ve yetkin. Biz 'şeytanî' diyoruz ya, onlar da bize şeytan diyor."

"Bunlar çalıyor çırpıyor, yolsuzluk yapıyor ülkelerde falan... Halkı soyuyorlar. Bunların kontrol altına alınması lazım. Nasıl kontrol altına alınır? İki şekilde; crispr (gen teknolojisi) ve çip... 'Bunları zapturapt altına alırsak biz bunlara günah işletmeyiz' diyorlar. Yani karşımızdaki insanlar sadece para kazanma peşinde değiller. Zaten paraları var, kendi inandıkları çerçevede bir dünya kurguluyorlar. Biz masumane, saf düşünürken karşıda her şeyin kendiğilinden ilerlediğini, onla bunla oynarken 'Bir teknoloji bulduk, bu da böyleymiş!' değil iş. İnsanı nereye sürmek istediğini bilen bir akıl var ve sürüyor: Metaverse. Paralel evren diyor şimdi ona, yani bu benim evrenim..."

'YARADAN SENİ ADİL YARATMAMIŞ' DİYOR

"Sahte cennet gibi. Burada insanlara yeni bir hayat sunuyor. 'Seni yaradan, adil davranmamış sana, seni çöpçü yapmış' diyor. 'Bak' diyor, 'bir bilgisayar uzmanı pizza dağıtıyordu' diyor, 'ama Metaverse'te gitti, en iyi kılıç kullanan bir kraliçe oldu' diyor. 'Yaradan seni adil yaratmamış' diyor, 'sen memursun, sen çöpçüsün, sen işçisin, dünyada zenginler var ama bak benim dünyamda eşitlik var' diyor. 'Gel buraya, kendini yeniden var et, sana kendini yeniden var etme şansı veriyorum' diyor."

"Metaverse tutar mı, tutar. Neden tutar? Mesela kripto para da tuttu. Çünkü maddi durumları bozuk insanların. Oradan 3-5 kuruş kazanabilir miyiz diyorlar. Yatırıyor 500 dolar, düşüyor 270 dolara. Bekliyor bu ne zaman çıkacak diye. Şimdi burada Metaverse'te de para kazanma şansı veriyor. NFT denilen, senin kendine özel bir kalemini ya da çizdiğin bir resmi orada kendi hayranlarına satabiliyorsun. Bunun değeri ne? Sana olan hayranlığının ve parasının düzeyi kadardır. Bu 10 milyon dolar da olabilir, 1 milyon da olabilir, 1 lira da olabilir."

METAVERSE'TE BAŞKASIYLA EVLİLİK...

"Dolayısıyla 'insanlara ikinci bir hayatı, cenneti veriyorum' diyor. Ben şimdi soruyorum hocalara; kişi buradan gitti, Metaverse'te başkasıyla flört etti, evlendi. Ne olur o zaman? Çünkü Metaverse'te şu var; 'dokunabilme ve hissedebilme duyusunu vereceğiz' diyorlar. Metaverse'te diyelim ki bir ofisin var, bir hizmet veriyorsun. Diyelim ki mimarlık hizmeti veriyorsun ya da avukatsın. Ofisini aynen güncel haliyle oraya taşıyabiliyorsun, dizayn ediyorsun. Ofisi dizayn ederken orayı süslemek için gereken tüm eşyaları reel hayatta olduğu gibi orada da dijital ürün olarak alıyorsun. Yeni bir sektör oluşuyor."

"Metaverse'te dijital inşa için tüm sektörler dünyadaki gibi aynen varolacak. Diyelim ki sen bir avukatlık ofisine gideceksin. Gözlüğünü taktın, sanal olarak gittin. Orada avatarını, yani dijital karşılığını oluşturma şansı veriyor. Mesela şu an Microsoft'un 'Teams' diye bir vidyo uygulaması var. Orada insanlar denemeye başladı. Facebook'ta şirketler avatarları deniyor. İnsanlar birbirleriyle Zoom'da görüşürken jest ve mimiklerinden duyguları belli oluyor. Oysa avatarla konuştukları zaman duyguların belli olmaması amaçlanıyor."

ŞİRK KOŞTURMA PEŞİNDELER

"Sahte ile gerçeği yer değiştirme dünyası... 'Allah'ın yarattığını reddet, benim yarattığıma gel ve bunu kabul et' diyor. Tanrıcılık oynuyorlar. Şirk koşturma peşindeler. Kitlelere ne söylersen, dünyanın büyük çoğunluğunu ona inandırıp farklı normlar oluşturabilirsin. Kabul ettirebilirsin olmayan bir şeyi. Sık ifade ediyorum bir kez daha söyleyeyim; Lenin İsviçre'den içi dolar dolu çantayla, Troçki de New York'tan cebinde Amerikan pasaportuyla Rusya'ya devrim yapmaya giderken Rusya'da işçi yoktu, köylüydü herkes. Onları aldılar dönüştürdüler. Niye? İç kargaşa vardı, sosyal çalkantı vardı, parayla City of London sermayesi gitti, Rusya'ya çöktü ve bir dizayn yaptı. İlk deneme orada oldu."

"İkinci deneme nerede oldu? Çin'de... Çin'de herkes birbiriyle kavga ederken Mao, New York sermayesi ve City of London tarafından finanse edildi ve Çin'de yeni bir şey denendi. Ne yaptı orada? 1966-1976 arasında Çin'de 'kültür devrimi' var. İnsanların inandığı ne varsa onlara, eskiye lanet okuttular. Sokaklarda sürüklediler insanları. 'İnandığın her şeyi at!' Peki 'neye inanacağız?' 'Ben sana veriyorum işte' diyor, 'benim fikirlerime inanacaksın' diyor. Orada olduğu gibi Metaverse'te de 'mevcut gerçekliğin dışında, ben bir gerçeklik üretiyorum' diyor. 'Buna gelmen için de sana üç tane şey veriyorum' diyor. Biri, para kazanma şansı, öbürü, yeniden kişilik kazanma şansı, üçüncüsü de 'haz alacaksın' diyor."

SAPKIN BEYİNLER ORTAYA ÇIKACAK

"Hayat giderek pahalanıyor. Büyükşehirlerde memurun, çalışanların öyle güzel bir evde oturma şansı yok. İyi yerlere gidip yemek yeme şansı yok. Burada insanı sıkan güç, insanları oraya çağırıyor ve 'orada her şey serbest' diyor. 'Reelinde yaşayamadığın hayatı ben sana sanalında veriyorum' diyor. 'Bu hayatı sana yaşanmaz hale getirdim ama burayı da sana açıyorum' diyor. İnsanların büyük çoğunluğu kendini buna kaptıracak. Kaptırdığında ne olacak? Kılıçla masum bir kadını öldüren insanlar var ya... İşte onun gibi sapkın beyinler ortaya çıkacak."

"Bilgisayar oyunlarında sürekli öldüre öldüre... Artık yetmiyor, tatmin olmuyorlar. Mesela IŞİD'e ilk katılanlarda, Avrupa'dan gidenlerde, daha sonra benim de bazı kişilerle görüştüğümde gözlemlediğim şuydu: Bilgisayar oyunlarında insan öldüren sapkın ne kadar hasta varsa IŞİD'e katılıyordu; gerçeğini öldürmek için... Dolayısıyla burada sahne nedir, gerçek nedir, ayırt edemeyen, hakikati sorgulamayan yeni bir insan üretme tasarımı var. İnsan 2.0. Yeryüzünde anlamın kaybolacağı, neyin sahte neyin gerçek olduğunun anlaşılamadığı bir dünya..."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!