banner2

Kutulardan şarj adaptörlerinin kaldırılması Apple'a pahalıya patladı! O ülke Apple'ın satış yapmasını yasakladı

Brezilya, Apple'ın 'karbon emisyonunu azaltma' gerekçesiyle iPhone 12 ve üst modellerde şarj adaptörlerini kaldırması karşısında şirkete ceza kesti. Hükümet, 'yeterli kanıt bulunmadığı' gerekçesiyle ülkede Apple satışlarını kısmen durdurdu.

Bilim / Teknoloji 07.09.2022, 11:01 07.09.2022, 11:23
Abone ol
Kutulardan şarj adaptörlerinin kaldırılması Apple'a pahalıya patladı! O ülke Apple'ın satış yapmasını yasakladı

Apple, iPhone 12’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte cihazların kutularından şarj aletlerini kaldırmıştı. iPhone’ları şarj edebileceğiniz Lightning kablosu duruyor ancak artık şarj adaptörü gelmiyor.

Brezilya bu durum karşısında Apple’a resmen engel koydu.

Webtekno'nun haberine göre, Brezilya hükümeti, bugün verdiği kararla birlikte Apple’ın tüketicilere eksik ürün sattığı gerekçesiyle şirketin satışlarını engelledi. Kutusunda şarj adaptörü barındırmayan iPhone cihazları (yani iPhone 12 ve sonrasında gelenler) artık Brezilya’da satışa çıkamayacak.

PARA CEZASI KESİLDİ

Bununla da kalmıyor: Brezilya’nın Adalet Bakanlığı, teknoloji devi Apple’a 2,38 milyon dolar (43.364.552 TL) para cezası verdi. Apple ise verilen karara ‘şarj cihazlarının çevreyi korumak adına kutulardan kaldırıldığı’ iddiasıyla itiraz etti.

HÜKÜMET APPLE'IN SAVUNMASINI REDDETTİ

Bildiğiniz gibi Apple’ın şarj cihazlarını kaldırmasının ‘sebebi’, şirketin karbon emisyonunu azaltma çabasıydı. Brezilya hükümeti, bu duruma dair hiçbir kanıt bulunmadığını söyleyerek Apple’ın savunmasını reddetti. Sonuç olarak yeni bir karara dek şu anda Brezilya’da iPhone 12 ve üst modellerinin satışları yasaklandı.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!