banner2

Klima kullanırken fatura nasıl düşürülür? Klima kullanımında üç kritik adım!

Yaz aylarında klima kullanırken faturadan olabildiğince kısmanın yollarını Daikin uzmanları açıkladı. Artan elektrik faturalarında konfordan ödün vermeden tasarruflu şekilde klima kullanmanın mümkün olduğu açıklandı. Peki klima kullanırken fatura nasıl düşürülür? Klima kullanımında üç kritik adım! 

Bilim / Teknoloji 28.07.2022, 13:15 28.07.2022, 13:19
Abone ol
Klima kullanırken fatura nasıl düşürülür? Klima kullanımında üç kritik adım!

Sıcak havalarda bunalmamak için klima ile serinlemek ama aynı zamanda elektrik faturasından da tasarruf etmek isteyenler için Daikin uzmanları yolları açıkladı. Daikin uzmanları, artan elektrik faturalarının konforunuzu koruyarak tasarruf etmenin adımlarını söyledi. Peki klima kullanırken fatura nasıl düşürülür? Klima kullanımında üç kritik adım! 

KLİMA KULLANIRKEN FATURA NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

Daikin şirketinden yapılan uzman açıklamalarına göre, kaliteden ödün vermeden, doğru ürün seçimi ve doğru montaj çok önemli olduğu söylendi. Uzmanlar, "Klima kullanımında 1 derecelik farkla yüzde 5 ila 10 arasında enerji tasarrufu sağlanabilir. Klima kullanırken düzenli olarak cihaz ve filtre bakımı da enerji maliyetlerini düşürür." dedi.

Klima alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gereken konular hakkında açıklama yapan Daikin uzmanları, bu işin birinci kuralının kaliteden ödün vermemek olduğunu ifade etti. Uzmanlar tarafından, mekanın büyüklüğüne uygun olmayan ve yanlış monte edilen cihazların hem çok enerji harcadığı hem de sık arızalandığı söylendi. Klima kullanırken doğru firmalarla çalışmanın önemine vurgu yapıldı.

KLİMA BAKIMI YAPILMADIĞINDA DAHA FAZLA ENERJİ HARCANIYOR

Klimalarda düzenli bakım yaptırılmasının gerektiğini söyleyen Daikin uzmanları, "Filtresi temizlenmemiş klimalarda hava akışı zorlaşır, bu nedenle de klimaların performansı düşer. Böyle bir durumda cihaz kullandığı elektrikle doğru orantılı olarak ısıtma-soğutma yapamaz. Bu da gereksiz yere elektrik faturasını artırır. O nedenle bakım çok önemli." değerlendirmesini yaptı.

Uzmanlar, konfor ve tasarruftan taviz vermeden serinlemenebileceğini söyledi ve "İlk kez klima alıyorsanız fiyatı elbette sizi etkileyecektir. Ancak kullanmaya başladıktan sonra tasarımı, performansı, enerji tasarrufu, sessiz çalışması gibi özellikler de çok önemli olacak." sözlerini ekledi.

Klimadan tam anlamıyla verim alabilmek için klimanın kurulacağı alanın metrekaresi, izolasyon durumu, cephesi, camların durumu gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yapan Daikin uzmanları, montaj öncesinde keşfe gelecek uzmanların bunlara çözüm üreteceğini ifade etti. Uzmanlar, klima kullanımında 1 derecelik farkla yüzde 5 ila 10 arasında enerji tasarrufu sağlanabileceğine dikkat çekti.

KLİMA PROGRAMLAMA MODU OLANLAR SEÇİLMELİ

Günlük veya haftalık programlama modu olan klimaların tercih edilmesini söyleyen uzmanlar, sözlerine şöyle devam etti:

"Klimanızı ortamda bulunmadığınız zamanlarda kapanmasını ve bulunduğunuz zamanlarda açılmasını sağlayacak şekilde programlayın. Hatta, online uygulamalar sayesinde klimanızı akıllı kontrol sistemlerinize entegre edebilirsiniz. Böylece evde olun veya olmayın, cep telefonunuzdan klimanızın kontrolünü istediğiniz zaman sağlayın.

Klimalarda enerji tüketimi en az olan A++ ve A+++ sınıfı klimaların tercih edilmesini öneriyoruz. Klimanızı soğutma modunda çalıştırırken çok düşük sıcaklığa ayarlayarak daha hızlı serinlik elde edilmez. Ortalama 24-26 derece olması gereken değerlerdir. Düşürdüğünüz her bir derece, klimanın elektrik tüketimini yaklaşık yüzde 10 artıracaktır.

Nemli günlerde klimanızı nem alma modunda çalıştırın. Çok sıcak günlerde perde, jaluzi ve kepenkler ile güneşin ısısını keserek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. 10 yıldan eski olan klimaların mümkünse yenilenmesini sağlayın. Eski klimalar aynı soğutma performansı için yeni klimalara oranla yüzde 40 daha fazla enerji harcar."

KLİMALAR KULLANILMASA BİLE BAKIMI MUTLAKA YAPILMALI

Klimanın ilk günkü verimiyle ve uzun yıllar güvenle çalışması için düzenli olarak bakım yapılmasının şart olduğunu söyleyen uzmanlar, klimaların bakımlarını yılda en az bir kere yaptırmanın, cihazın ilk günkü gibi verimli çalışmasını sağlayacağını, aynı zamanda bir dizi avantajı da beraberinde getirdiğini ifade etti.

Daikin uzmanları, cihaz az kullanılsa bile hem iç ortam hem de dış ortam havasına maruz kalarak serpantin ve filtrelerin tıkanması mümkün hale olduğunu söyledi.

Uzmanlar, "Nasılsa az kullanıyorum diyerek bakımı ihmal etmeniz performansı ve güvenli kullanımı olumsuz etkiler. Filtre başta olmak üzere yapılacak klima bakımı iç ortam havasının sağlıklı olmasını sağlar. Daikin’in patentli özel filtre ve hava temizleme teknolojileri havayı yüzde 99,9 oranında temizleyebilir. Klimanın performansını artırarak enerji tasarrufuna olanak verir." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!