banner2

İnsansız deniz aracı ULAQ hedefini 5 km'den vurdu

Türkiye havada SİHA'lardan sonra denizde de SİDA'larla savaş doktrinini değiştirmeye hazırlanıyor. Milli SİDA ULAQ, DENİZKURDU Tatbikatı'nda parmak ısırttı

Bilim / Teknoloji 27.05.2021, 12:22 24.11.2021, 12:04
Abone ol
İnsansız deniz aracı ULAQ hedefini 5 km'den vurdu

Mavi Vatan'daki haklarımıza göz diken devletlere yönelik Türkiye'nin en önemli gözdağı niteliğindeki tatbikatlarından DENİZKURDU-2021 devam ediyor.  Ege Denizi ve Doğu Akdeniz'de 132 suüstü gemisi, 10 denizaltı, 43 uçak, 28 helikopter ve 14 insansız hava aracının katıldığı tatbikatta yeni geliştirilen çok önemli bir yapay zekalı sistem ilk kez denendi. Milli imkanlarla üretilmiş silahlı insansız deniz aracı (SİDA), uzaktan kontrol edilerek ilerlediği sularda üzerindeki zırh delici füzeyi ateşleyerek 5 kilometre uzaklıktaki hedefi başarıyla vurdu.

ARES Tersanesi tarafından tasarlanarak bu yılın başında denize indirilen ve suüstü testleri yapılan ULAQ, geçtiğimiz günlerde Deniz Kuvvetleri envanterine alınmıştı. Üzerinde 8 - 16 kilometre menzilli tanksavar füzeleri taşıyabilen ULAQ, derin denizlerde petrol-doğalgaz arayan sondaj gemilerinin en önemli koruyucularından biri olacak. 

400 km seyir menziline sahip ULAQ, su üzerinde 65 km/saat hızla ilerleyebiliyor. Elektronik saldırılara karşı dayanıklı olduğu ifade edilen ULAQ, düşman unsurlarla muhtemel sıcak savaş ortamında görevini çok uzaklardan gece-gündüz ve sessizce yapıp üsse dönebilecek. ULAQ, diğer kuvvet unsurlarının kullandığı İHA, SİHA, TİHA ya da insanlı uçaklarla da 'ağ merkezli harp sistemi' kapsamında müşterek harekat kabiliyetine haiz olarak tasarlandı.

ULAQ, karadaki karargahtan, fırkateyn ya da uçak gemisinden komuta edilebiliyor. Türk yapımı SİHA'ların cephede değiştirdiği savaş doktrini ULAQ tarzı SİDA'larla bundan böyle denizlerde de gerçekleşecek. Zira SİDA'ların ateşlediği UMTAS-OMTAS tanksavar füzeleri, hedef gemide ağır hasara yol açabilecek potansiyele sahip durumda.

Milli Savunma Bakanlığı, DENİZKURDU-2021 tatbikatında ULAQ'ın yaptığı başarılı atışın SİHA ile gökyüzünden çekilmiş görüntülerini paylaştı.


BİSMİLLAH ATIŞ SERBEST!

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, DENİZKURDU-2021 Tatbikatı'nda suüstü hedefi tam isabetle vuran ULAQ'ın görüntülerini sosyal medya hesabında "Bismillah atış serbest!" notuyla paylaştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!