banner2

İngiltere'de insanların ne zaman öleceğini tahmin eden bir program geliştirildi! Gözden anlaşılıyor

İngiltere'de yapılan bir araştırma insanların göz taraması ile kişinin erken ölüm riskinin anlaşılabileceğini ortaya koydu. Geliştirilen yapay zeka programı ile insanların ne zaman öleceğinin tahmin edilebildiği iddia edildi.

Bilim / Teknoloji 06.10.2022, 12:12 06.10.2022, 12:45
Abone ol
İngiltere'de insanların ne zaman öleceğini tahmin eden bir program geliştirildi! Gözden anlaşılıyor

İngiltere merkezli faaliyet gösteren Oftalmoloji Dergisi'nde yayımlanan bir araştırmaya göre bilim insanları, kalk sorununun erken belirtilerini tespit edebilen bir yapay zeka programı geliştirdi. 

GÖZÜN ARKASINDAKİ KILCAL DAMARLARI İNCELİYOR 

Söz konusu programın kalp sağlığı hakkında önemli bilgileri barındırdığı düşünülen gözün arkasındaki küçük atardamarların ve damarların kalınlığını ölçerek çalıştığı belirtildi. 

88 bin İngiliz vatandaşı üzerinde yapılan çalışmada, kalp krizi ve felç vakalarının yüzde 54'ünün ve kalp hastalığından ölümlerin yüzde 58'inin tahmin edilebildiği açıklandı. 

KALP SAĞLIĞINI KONTROL ETMEK İÇİN KULLANILABİLİR 

Diğer yandan doktorlar, testin düzenli göz kontrolleri sırasında kalp sağlığını kontrol etmek için kullanılabileceğini belirtti. 

Araştırmayı yöneten epidemiyolog Dr Alicja Rudnicka ve diğerler meslektaşları, bu programın kalp hastalığından kaynaklanan riskler için mevcut yöntemlerden daha iyi bir tahmin sağladığını söyledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!