banner2

Hiç böyle bakmamıştık! Bilim insanlarından Ay'da muhteşem keşif: Dünya'nın ihtiyacını karşılayabilir

Çin tarafından AY yüzeyinden toplanan numuneler sonucunda Ay yüzeyini kaplayan cam baloncukların içine su olduğu ortaya çıktı. Tahminlere göre Ay'da 270 trilyon kilogram su bulunuyor olabilir. Bunun ötesinde doğru yöntemler kullanılırsa Ay'daki su roket yakıtı ve hatta hava üretmek için de kullanılabilir.

Bilim / Teknoloji 29.03.2023, 11:31 29.03.2023, 12:23
Abone ol
Hiç böyle bakmamıştık! Bilim insanlarından Ay'da muhteşem keşif: Dünya'nın ihtiyacını karşılayabilir

Çin'de birkaç yıl önce Ay'a gönderilen Chang'e 5 isimli uzay aracı numune toplamayı başardı. 

Ay yüzeyinde küçük bir delik açan uzay aracı, buradan yaklaşık 1,7 kilogram malzeme toplamıştı. 

AY'DA 270 TRİLYON KİLOGRAM SU BULUNUYOR

Toplanan numune ile ilgili yapılan araştırmalar, Ay'ın devasa bir su kaynağı olabileceği sonucuna ulaştırdı. Eğer tahminler doğruysa Ay'da 270 trilyon kilogram su bulunuyor.

BU SU İÇMEK İÇİNDE KULLANILABİLİYOR

Yapılan incelemeler, Ay'ın yüzeyini kaplayan cam baloncuklar içerisinde su olduğunun anlaşılmasını sağladı. Ancak bir mikroskop ile görülebilen bu baloncukları özel bir cihaz yardımı ile inceleyen bilim insanları, baloncuklarının içinin suyla dolu olduğunu tespit ettiler. Üstelik bu su içmek için de kullanılabiliyor. Dahası da var. Yapılan incelemelere göre doğru yöntemler kullanılırsa, Ay'daki su roket yakıtı ve hatta hava üretmek için de kullanılabilir.

SADECE AY'DA DEĞİL DİĞER UYDU VE HAVZA GEZEGENLERDE DE SU BULUNABİLİR

Konuyla ilgili çalışmayı yürüten ortak yazarlardan Hu Sen, "Bu bulgular, Ay'ın yüzeyindeki cam baloncuklarının ve Güneş Sistemi'ndeki diğer havasız cisimlerin güneş rüzgarlarından türetilen suyu depolama yeteneğine sahip olduğunu gösteriyor." ifadelerini kullandı. Yani sadece Ay değil, diğer uydu ve havasız gezegenlerde de benzer bir durum mevcut olabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!