banner2

Herkes merak ediyordu! Elon Musk, Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto'nun kimliğini ifşa etti!

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk, 13 yıl önce ortaya çıkan dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin’in hala kim olduğu belli olmayan mucidi ile ilgili açıklamada bulundu. Musk, kripto para birimi uzmanı Nick Szabo'nun dijital para birimi Bitcoin'in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto olabileceğini söyledi.

Bilim / Teknoloji 29.12.2021, 16:36 29.12.2021, 17:19
Abone ol
Herkes merak ediyordu! Elon Musk, Bitcoin'in mucidi Satoshi Nakamoto'nun kimliğini ifşa etti!

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, katıldığı bir yayında 13 yıl önce ortaya çıkmasına karşılık hala kim olduğu bilinmeyen Bitcoin’in mucidini duyurdu.

Yapay zeka araştırmacısı Lex Fridman’ın Bitcoin’in yaratıcısı Nakamoto'nun gerçek kimliği hakkında ne düşündüğü sorusuna Musk, "Bitcoin'in piyasaya sürülmesinden önce fikirlerin evrimine bakabilir ve bu fikirler hakkında kimin yazdığını görebilirsiniz" dedi.

KRİPTO PARA BİRİMİ UZMANI NİCK SZABO

Dünyanın en zengin insanı, Bitcoin'i kimin yarattığını "açıkça" tam olarak bilmediğini, ancak Szabo'nun teorilerinin dünyanın önde gelen kripto para biriminin yaratılması için temel göründüğünü söyledi.

"Görünüşe göre Nick Szabo, bu fikirlerin evriminden muhtemelen herkesten daha fazla sorumlu" diyen Musk, "O Nakamoto olmadığını iddia ediyor, ama bunun ne burada ne de orada olduğundan emin değilim. Ancak Bitcoin'in arkasındaki fikirlerden herkesten daha fazla sorumlu olan kişi gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

Bitcoin ilk olarak Ekim 2008'de, insanların bir veya belki de birkaç kişi olabileceğine inandıkları bir takma ad olan Satoshi Nakamoto tarafından ortaya çıkarılırken, 2014 yılında, bir dilbilim araştırmacıları ekibi, Szabo ve diğer 10 potansiyel yaratıcının yazılarının yanı sıra Nakamoto'nun Bitcoin teknik incelemesini inceledi.

Araştırmacılar, "Szabo'nun yazısı ile Bitcoin teknik incelemesi arasındaki dilsel benzerliklerin sayısı esrarengiz" derken, "diğer yazarların hiçbirinin onun kadar iyi bir eşleşme yakalayamadığını" aktardı.

szabo

NEW YORK TİMES GAZETESİ DE AÇIKLAMIŞTI

2015 New York Times raporu da, Bitcoin'in ortaya çıkışını Nick Szabo’ya bağlıyor.

Szabo, Bitcoin ve blok zinciri teknolojisinin tarihi hakkında konuşmalar gerçekleştirirken ancak dijital varlığın arkasındaki isimsiz mucit olduğu iddialarını defalarca reddetmişti.

Szabo’nun Bitcoin ile bağlantısının olmasının bir başka nedeni de 1998'de "bit gold" adlı kripto para birimini yaratması olarak öne çıkarıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!