banner2

Güneşin en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı Dünya'ya gönderildi! Tarihte ilk kez...

Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilen ve 10 Şubat 2020 tarihinde Güneş'e olan yolculuğuna başlayan Solar Orbiter, bugüne kadar çekilmiş en yüksek çözünürlüklü Güneş fotoğrafını Dünya'ya gönderdi.

Bilim / Teknoloji 25.03.2022, 16:46 25.03.2022, 17:14
Abone ol
Güneşin en yüksek çözünürlüklü fotoğrafı Dünya'ya gönderildi! Tarihte ilk kez...

Güneş'in yaklaşık 77 milyon kilometre yakınına giden Solar Orbiter, önümüzdeki yıllarda bu mesafeyi 43 milyon kilometreye kadar düşürecek.

TARİHTE İLK KEZ 83 MİLYON PİKSEL ÇÖZÜNÜRLÜKTE FOTOĞRAFLANDI

Solar Orbiter uydusunun sahip olduğu ultraviyole görüntüleyici, Güneş'in dış atmosferini tarihte ilk kez 83 milyon piksel çözünürlükte fotoğraflamayı başardı.

Solar Orbiter, aşağıdaki görüntüyü yakalayabilmek için Güneş'e 75 milyon kilometre yaklaştı ve 4 saat boyunca 25 farklı görüntü oluşturarak bunları birleştirdi.

4 SENSÖRLE UZAY RACININ ÇEVRESİNİ İZLEMEKLE GÖREVLİ

Bilim insanlarının Güneş üzerindeki yeni gözü olan Solar Orbiter, üzerinde 10 farklı sensör barındırıyor. Bu sensörlerden altısı Güneş ve çevresini izliyor, diğer 4 sensör ise uzay aracının çevresini izlemekle görevli.

Ayrıca Güneş'teki patlamaları da yakından inceleyen Solar Orbiter, verileri Dünya'ya göndererek bu patlamalar hakkında bilim insanlarının detaylı araştırmalar yapmasını sağlıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!