banner2

Google ne zaman kuruldu, kurucusu kim?

Kaliforniya’da 2 isim tarafından kurulan Google bugün 23. yaş gününü kutluyor. Peki Google ne zaman kuruldu? Google kurucuları kimlerdir? Hepimizin hayatında olan Google hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

Bilim / Teknoloji 27.09.2021, 12:46 24.11.2021, 11:35
Abone ol
Google ne zaman kuruldu, kurucusu kim?

İnternet camiasında hemen hemen herkesin kullandığı Google, bugün 23. yaşını kutluyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında üst seviyelerde olan Google, bünyesine kattığı YouTube ile gücüne güç kattı. İşte Google’ın kariyeri…

GOOGLE NE ZAMAN KURULDU, KURUCUSU KİM?

4 Eylül 1998 yılında Kalifornia’da kurulan Google, bu ay 23. yaşını kutluyor. Lary Page ve Sergen Brin tarafından kurularak hayatımıza giren dünyanın en büyük arama motoru olan Google, 19 Ağustos 2004 yılında halk ile buluştu. Larry Page, Sergey Brin ve Eric Schmidt, takip eden yirmi yıl boyunca, yani 2024 yılına kadar Google'da birlikte çalışmak üzere anlaşma yaptılar. Kuruluşundan beri misyonu “dünyadaki tüm bilgiyi organize etmek ve bunu evrensel bir şekilde kullanılabilir, erişilebilir bir hale getirmek” olan Google’ın gayri resmi sloganı ise “Don’t be evil” yani “kötü olma” anlamındadır. 2006 yılında, hâlen şirket merkezi konumunda olan Mountain View, Kaliforniya'ya taşınmıştır. Kuruluşundan bugüne dek gerçekleşen büyüme hızı, şirketin temel web arama motorunun ötesinde ürünler, satın almalar ve ortaklıklar zincirinin meydana gelmesini sağladı. Şirket, Orkut, Google Buzz ve Google+ gibi sosyal ağ araçları ile elektronik posta hizmeti Gmail servisi gibi çevrimiçi verimlilik yazılımları sunmakta, ek olarak, web tarayıcısı Google Chrome, fotoğraf görüntüleme ve düzenleme yazılımı Picasa ve anlık mesajlaşma Google Talk gibi uygulamalarla masaüstüne kadar uzanmaktadır. Bunlar dışında, Android mobil işletim sistemi gelişimine öncülük yapmıştır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!