banner2

Google'dan kullanıcılarına duyuru: 16 gün sonra hesabınız silinebilir! Hesabınızı kurtarmak için...

Google, kullanıcılı güvenliğini korumak için attığı son adımla dikkatleri üzerine çekti. Teknoloji devi, siber saldırıların önüne geçebilmek amacıyla bazı hesapların otomatik olarak silineceğini duyurarak, bu girişimin 1 Aralık'ta yürürlüğe gireceğini açıkladı. Google Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Ruth Kricheli, şirketin bu radikal adımıyla ilgili ilk sinyali, geçen mayıs ayında yazdığı bir blog yazısında vermişti.

Bilim / Teknoloji 14.11.2023, 13:20 14.11.2023, 15:27
Abone ol
Google'dan kullanıcılarına duyuru: 16 gün sonra hesabınız silinebilir! Hesabınızı kurtarmak için...

Milyonlarca kullanıcının fotoğraf, doküman, mesaj ve benzeri kişisel bilgilerini bulut sistemde kayıt altında tutan teknoloji devi Google, verilerin güvenliğini sağlayabilmek için yeni bir hamle yaptı.

Şirket; veri ve hesap güvenliğini artırmak adına, saldırı altında olabileceğinden şüphelendiği bazı hesapların kapatılacağını açıkladı. 

İKİ YIL BOYUNCA AKTİF OLMAYAN HESAPLARI SİLİYOR

Google, siber güvenlik projesi kapsamında, son iki yıldır aktif olmayan Gmail hesaplarının kapatılacağını açıkladı. Proje 1 Aralık'ta yürürlüğe girecek ve Gmail, Drive, Dokümanlar ve Fotoğraflar gibi Google Workspace uygulamalarında iki yıl boyunca hiç aktif olmayan hesaplar kapatılacak.

ESKİ HESAPLAR SALDIRIYA AÇIK OLABİLİR

Şirket, bu radikal hamlesinin nedenini eski hesapların saldırıya daha açık durumda olması olarak gösterdi. Bu hesaplarda, iki faktörlü kimlik doğrulaması yapılmamış olabilir. Hesaba bağlı olan yedek hesaplar ve telefon numaraları kullanım dışı kalmış olabilir.

Öte yandan kullancı, 2 yıldan daha uzun süre öne koyduğu şifreyi hatırlamadığı için hesabı üzerinde daha az kontrole sahiptir. Bu ve benzeri durumlar, eski hesapların ele geçirilmesini kolaylaştırıyor. 

YALNIZCA KİŞİSEL HESAPLAR ETKİLENECEK

Google Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Ruth Kricheli, geçen mayıs ayında yazdığı bir blog yazısında, şirketin kullanıcıları spam, kimlik avı dolandırıcılığı ve hesap ele geçirme gibi güvenlik tehditlerinden korumak için teknoloji ve araçlara yatırım yaptığını ifade etmişti.

Kricheli'ye göre, bu radikal hamle sadece kişisel hesapları etkileyecek. Okul veya iş hesapları için bu durum geçerli olmayacak. 

ESKİ HESABI KURTARMAK İÇİN SON 16 GÜN

Duyurunun yayınlanmasının ardından eski hesaplara birçok bildirim ve e-mail gönderilerek hesapların kapatılacağı açıklandı. 

Kricheli, hesabının silinme tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceklerinden endişe duyan kullanıcılar için Google hesabını aktif tutmanın en basit yolunun en az iki yılda bir oturum açmak olduğunu belirtti.

Kricheli, "Yakın zamanda Google hesabınızda veya hizmetlerimizden birinde oturum açtıysanız hesabınız etkin kabul edilir ve silinmez." dedi. 

Ayrıca Kricheli'ye göre; e-posta okumak veya göndermek, Google Drive'ı kullanmak, YouTube videosu izlemek, Google Play Store'dan uygulama indirmek, üçüncü taraf bir hizmette oturum açmak için Google'ı kullanmak veya yalnızca Google Arama'yı kullanmak gibi eylemlerin tümü etkinlik olarak sayılıyor.

Google hesaplarının silinmesini istemeyenlerin, 16 gün içinde giriş yapmaları ve hatta iki faktörlü kimlik doğrulamasını etkinleştirmeleri tavsiye ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!