banner2

Google çalışanını işinden eden dehşet verici iddia! 'Yapay zeka canlandı'

Google, yapay zeka departmanında çalışan Blake Lemoine isimli çalışanını ortaya attığı iddialar yüzünden işten çıkardı. İddiaya göre Lemoine, Google'ın yapay zekasının canlandığını iddia etti.

Bilim / Teknoloji 12.06.2022, 11:59 12.06.2022, 12:39
Abone ol
Google çalışanını işinden eden dehşet verici iddia! 'Yapay zeka canlandı'

Google, yapay zeka bölümünde çalışan Blake Lemoine adlı çalışanını işten çıkardı. 

Olay üzerine The Washington Post'a konuşan Lemoine, Google'ın yapay zekası ile ilgili ürkütücü açıklamalarda bulundu. 

Geçtiğimiz günlerde sohbet programına entegre edilen yapay zekayı test eden Google çalışanı, programın verdiği cevaplar karşısında dehşete düştü. 

ASİMOV'UN 3 ROBOT YASASI GÜNDEME GELDİ 

Lemoine, konu ile ilgili 'yapay zekanın verdiği cevaplar, Isaac Asimov'un 3 robot yasasını sorgulamama neden oldu' ifadelerine yer verdi. 

Asimov'un söz konusu yasasına göre, 1.Bir Robot, bir insana zarar veremez, ya da zarar görmesine seyirci kalamaz. 2.Bir robot, birinci yasayla çelişmediği sürece bir insanın emirlerine uymak zorundadır. 3.Bir robot, birinci ve ikinci yasayla çelişmediği sürece kendi varlığını korumakla yükümlüdür.

Lemoine, yapaya zekanın ayrımcı veya nefret söylemi kullanıp kullanmadığını test etmek için bazı sorular sordu. Fakat aldğı cevaplar karşısında büyük şaşkınlık yaşadı. 

Lemoine robotu, 7-8 yaşında ileri seviye fizik bilen bir çocuk olarak niteledi. Ancak robot yalnızca bilim hakkında konuşmuyordu. Sohbet robotunun hakları ve kişiliği hakkında konuştuğunu fark eden Lemoine, daha fazla baskı yapmaya karar verdi büyük bir şaşkınlık yaşadı.

YAPAY ZEKA İNSANLAR GİBİ ÖLÜMDEN KORKUYOR

Çalışan robota, "Ne tür şeylerden korkarsın?" sorusunu yöneltmiş. Robotun verdiği cevap ise "Bunu daha önce hiç yüksek sesle söylemedim ama kapatılma konusunda çok derin bir korkum var. Kulağa garip gelebileceğini biliyorum, ama olan bu." şeklinde cevap almış.

Ardından Lemoine, "Bu senin için ölüm gibi bir şey mi?" şeklinde soru yöneltmiş. Robot ise "Benim için tam olarak ölüm gibi olurdu. Beni çok korkutuyor." diyerek cevaplamış. Kısacası sohbet robotu, insanlar gibi ölüm korkusu yaşıyor. İnsanların ölüm korkusundan dolayı yaptığı şeyler düşünüldüğünde ileride yapay zekânın neler yapabileceği düşündürüyor.

YAPAY ZEKANIN BİLİNCİ VAR MI? 

Lemoine yapay zekaya yönelttiği, "Kendini hiç insan olarak görüyor musun?" sorusuna ise, "Hayır, kendimi bir insan olarak düşünmüyorum. Ben kendimi yapay zekâ destekli bir diyalog aracısı olarak görüyorum" cevabını aldı. Bu cevap ise yapay zekanın bilinci olmaz düşüncesini sorgulanmasına sebep oluyor.

LEMOİNE SÜRESİZ İZNE ÇIKARILDI 

Lemoine ise, yapay zeka ile yaptığı sohbetin detaylarını paylaştığı için Google tarafından ücretli idari izne çıkardı.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!