banner2

Galaksi mi kara delik mi? James Webb'den 6 büyük keşif

James Webb Uzay Teleskobu, 6 büyük galaksi keşfetti. Uzmanlar verilerin galaksi keşfedildiğini gösterse de kara delikler olacağına da dikkat çekiyor.

Bilim / Teknoloji 24.02.2023, 17:33
Abone ol
Galaksi mi kara delik mi? James Webb'den 6 büyük keşif

James Webb Uzay Teleskobu 6 büyük galaksi keşfetti. ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Kanada Uzay Ajansı (CSA) ile ortaklaşa geliştirdiği teleskobun keşfinin galaksi mi yoksa kara delik mi olduğu konusunda tartışmalar devam ediyor.

GÜNEŞ SİSTEMİ'NİN ÖTESİNİ ARAŞTIRIYOR

25 Aralık 2021 tarihinde fırlatılan teleskop, Hubble Uzay Teleskobu'nun yerine geçecek  Güneş sisteminin ötesinde keşfedilen yeni gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştırıyor.

'BİZİMKİ KADAR OLGUN GALAKSİLER'

Penn State Üniversitesi'nden astronomi ve astrofizik profesörü olan çalışmanın ortak yazarı Joel Leja, teleskobun keşfettiği 6 galaksinin beklenenden çok daha büyük olduğunu söyleyerek "küçük, genç, bebek galaksiler" bulmayı beklediklerini ancak "bizimki kadar olgun galaksiler" keşfettiklerini belirtti.

GALAKSİ Mİ KARA DELİK Mİ?

Keşfedilen galaksilerin, evrendeki erken galaksileri temsil eden modellerin yüzde 99'uyla büyüklük konusunda çeliştiği belirtilen çalışmada, bilim insanlarının söz konusu galaksilerin nasıl oluştuğunu ve geliştiğini yeniden düşünmesi gerektiği kaydedildi. Leja şu şekilde konuştu:

Veriler, bunların olası galaksiler olduğunu gösterse de bence bu nesnelerden birkaçının gizlenmiş süper kütleli kara delikler olma olasılığı var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!