banner2

Facebook'taki çöküş şirketin hisselerine de yansıdı! Sosyal medya devi bir gecede büyük kayıp yaşadı

Facebook, eski Ürün Yöneticisi Frances Haugen'ın şirketi ağır ithamlarla suçlaması ve dünya genelinde yaşanan erişim sıkıntısı nedeniyle borsada yüzde 5'in üzerinde değer kaybetti.

Bilim / Teknoloji 04.10.2021, 23:09 24.11.2021, 11:34
Abone ol
Facebook'taki çöküş şirketin hisselerine de yansıdı! Sosyal medya devi bir gecede büyük kayıp yaşadı

Sosyal medya devi Facebook, sahibi olduğu Instagram ve WhatsApp'la birlikte TSİ 18.44'te çöktü. Saatlerdir erişim sağlanamayan Facebook, eski çalışanlarından birinin ifşasının da yaşandığı günü borsada yüzde 5'in üzerinde kayıpla sürdürüyor.

"Algoritmalar nefret yayan içerikleri öne çıkarıyor"
Haugen, Facebook'un platformunda nefret, şiddet ve yanlış bilgiler paylaşan içeriklerle mücadelede kaydettiği ilerlemeyi abartarak halka ve yatırımcılarına yalan söylediğini iddia etti. Eski yönetici iddialarını desteklemek için "on binlerce" sayfalık belgeyi kanıt olarak sunduğunu belirtti.

HİSSELERDE BİR GÜNDE YÜZDE 5.75'LİK DEĞER KAYBI

Haugen'in açıklamalarının ardından borsada değer kaybetmeye başlana Facebook hissesi, küresel erişim sıkıntısının ardından kayıplarını artırdı. Nasdaq'da işlem gören hisse senedi, yüzde 5,75'lik değer kaybıyla 323,28 dolardan işlem görüyor.

İnternet kesintilerini ve kesintilerin etkilerini izleyen NetBlocks, WhatsApp, Instagram ve Facebook kesintisinin küresel ekonomiye maliyetinin 160 milyon dolar olduğu tahmininde bulundu.

DEĞER KAYBI YAŞAYAN DİĞER HİSSELER

Hisse kaybı sadece Facebook ile sınırlı kalmadı. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Twitter, Amazon ve Google'da büyük çöküşten nasibini aldı.

Facebook %5.75
Twitter %6
Amazon %2
Google %2

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!