Evrenin sanat eseri! 18 yıl sonra 5 gezegen aynı hizada olacak

Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn, 18 yıl sonra tek bir çizgide hizalanacak. Bu gezegenler, ışıklarının parlak olması nedeniyle açık havada çıplak gözle görülebilecek.  Bir sonraki hizalanma ise 2040 yılında yaşanacak.

Bilim / Teknoloji 20.06.2022, 13:40 20.06.2022, 13:57
Abone ol
Evrenin sanat eseri! 18 yıl sonra 5 gezegen aynı hizada olacak

Güneş sisteminde yer alan Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn haziran ayının başından beri hizalanmaya başladı. Yaklaşık 18 yıl sonra tekrarlanan bu olay en son 2004 yılının Aralık ayında yaşanmıştı.

Bu gezegenler, kuzey yarımküreden bakıldığında Güneş'ten uzaklıklarına göre sıralanıyor. Zaman zaman Dünya'nın uydusu Ay da bu sıralanın bir parçası haline geliyor.

Gezegenlerin hizalanması haziran ayında boyunca görünür olacak.

HİZALANMAYI İZLEMEK İÇİN EN İYİ ZAMAN 24 HAZİRAN

Hizalamayı gözlemlemek için en iyi zamanın, Venüs ile Mars arasında bir hilalin görüleceği 24 Haziran olacağı belirtildi. Bir sonraki hizalanma ise 2040 yılında yaşanacak.

Beş gezegenin bir araya gelişini izlemek için en iyi vakit ise şafakla Güneş'in doğuşu arasında geçen süre.

EYLÜL AYINDA 2 GEZEGEN GÖRÜNÜRLÜĞÜNÜ KAYBEDECEK

Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn parlak gezegenler olarak adlandırılıyor. Eylül ayına gelindiğinde Venüs ve Satürn'ün resimden çıkacağı belirtildi.

Hizalanma Kuzey Yarımküre'nin tamamında izlenebilecek. Bu yarımkürede yer alan Türkiye'deki astronomi meraklıları da beş gezegenin hizalanmasını görebilecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!