banner2

Emniyet birimleri afetlerde ve acil durumlarda kesintisiz iletişimde kalacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, afet ve acil durumlarda ASELSAN, Mobil Muhabere Aracı sayesinde kesintisiz telsiz iletişimde kalacak.

Bilim / Teknoloji 23.08.2021, 10:39 24.11.2021, 11:53
Abone ol
Emniyet birimleri afetlerde ve acil durumlarda kesintisiz iletişimde kalacak

Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaç ve taleplerine göre afet anlarında ve acil durumlarda telsiz iletişiminin kesintisiz sağlanabilmesi için Mobil Haberleşme Aracı geliştirildi. Geliştirilen araç, 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2021) görücüye çıktı.

Yüzde 70 seviyesindeki yerlilik oranı olan araç, uydu üzerinden PolNet altyapısına ve 24 ildeki Kriptolu Milli DMR Sayısal Telsiz Sistemleri’ne entegre bir şekilde hem telsiz görüşmesi hem de veri iletimi sağlayabiliyor. İstanbul’dan başkent Ankara'daki sisteme entegre olarak oradaki haberleşmeye dahil olabiliyor.

ETKİNLİK  ALANI 15-30 KİLOMETRE ÇAPINDA

Üzerinde analog ve kriptolu sayısal telsiz tekrarlayıcıları bulunan araç çevresinde 15-30 kilometre çapındaki alanda telsiz haberleşmeye olanak veriyor.

Uydu üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü merkez santral sistemlerine entegre olarak her yöne telefon haberleşmesi imkanı ağlayan Mobil Muhabere Aracı, GSM hatları üzerinden PolNet entegrasyonu yapılarak veri iletişimi gerçekleştirilebiliyor.

Dahası, aracın içinde bulunan sistemler uydu telefonu haberleşmesi, kapsama alanı dahilindeki telsiz cihazlarının yönetimi, Coğrafi Analiz Sistemi üzerinden telsizlerin konumlarının izlenmesini mümkün kılıyor.

DEPREM DURUMUNDA KESİNTİSİZ HABERLEŞME

ASELSAN tarafından geliştirilen Mobil Muharebe Aracı’nda bulunan 11 metre yükseltilebilir elektrikli kumanda mekanizması ile açılabilir 2 anten kulesi sayesinde kapsama alanı daha da artırılabiliyor.

Aracın üzerinde bulunan jeneratör dışarıdan enerji almadan 24 saat görev yapabilmesini sağlıyor.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!