banner2

Dünyanın ilk zamanlarını keşfedecekti! James Webb Teleskobu'ndan beklenen haber geldi! Bilim tarihinde ilk

Büyük umutlarla uzaya gönderilen ve göreve başladığı tarihten bu yana bilim tarihinde büyük keşifler yapan James Webb Uzay Teleskobu'nun yeni keşfi açıklandı. Yapılan açıklamaya göre 500 ışık yılı uzaklıkta yaşama elverişli elementlerle dolu yeni bir moleküler bulut keşfedildi.

Bilim / Teknoloji 25.01.2023, 14:33 25.01.2023, 14:44
Abone ol
Dünyanın ilk zamanlarını keşfedecekti! James Webb Teleskobu'ndan beklenen haber geldi! Bilim tarihinde ilk

James Webb Uzay Teleskobu, uzay tarihinde yeni keşiflere imza atmaya ve bilimseverleri heyecanlandırmaya devam ediyor. NASA'nın açıklamasına göre, dünyaya görece yakın (yaklaşık 500 ışık yılı) mesafede, insan yaşamı için gerekli olan elementleri barındıran moleküler bir bulut keşfedildi. 

Söz konusu keşif bilim camiasını heyecanlandırdı.

YOĞUN VE ARAŞTIRILMASI ZOR BİR BÖLGE

Uzmanların, James Webb Teleskobu'yla Dünya'dan yaklaşık 500 ışık yılı mesafedeki "Chamaeleon I" adlı bir moleküler bulutun eksi 263 derecede bulunan yoğun ve araştırması zor bir bölgesini incelediği aktarıldı.

İncelenen moleküler bulutların bugüne kadar ölçülmüş en derin ve en soğuk buzlar olduğu bilgisi paylaşıldı.

​​​​​​​

BİRÇOK ELEMENTİ BÜNYESİNDE BARINDIRIYOR

Araştırmada, moleküler buluttaki buzlarda yaşanabilir bir ortam için gereken karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen ve kükürt gibi birkaç temel element tespit edildiği, James Webb Teleskobu ile yapılan gözlemin oldukça kritik bir bulgu olabileceği kaydedildi.

Leiden Gözlemevi'nden uzman Melissa McClure, araştırma sonucuna ilişkin, "Bu gözlemler, yaşamın yapı taşlarını oluşturmak için gerekli basit ve karmaşık moleküllerin oluşumuna dair yeni bir pencere açıyor." ifadesini kullandı.

Araştırma sonucu Nature Astronomy dergisinde yayımlandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!