banner2

Dünyanın farklı ülkelerine dev hizmet: Somut adımlar atıldı

Starlink'in bugün için 4 binden fazla aktif uyduyla dünyanın farklı ülkelerinde hizmet sunmaya başladığını, 40 binden fazla uydu göndermeyi hedeflediğini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, "Oneweb, 650'den fazla uydusunu uzaya göndermiş durumda, Telesat yaklaşık 1700 ve Amazon da yaklaşık 3 bin 300 uyduyla hizmet sunmayı planlamakta, Türkiye'de de Türksat'ın uydu hizmetlerine yönelik çalışmalarının yanı sıra yerli düşük yörünge uydu firmaları Plan-S, Hello Space, Fergani Uzay Teknolojileri gibi firmaların düşük yörünge uyduları üzerinden çalışmaları bulunmakta. Bazı firmalarımız tarafından da halihazırda deneme uydularıyla düşük yörünge uyduları alanında somut adımlar atıldı." açıklamasında bulundu.

Bilim / Teknoloji 26.09.2023, 14:47 26.09.2023, 15:06
Abone ol
Dünyanın farklı ülkelerine dev hizmet: Somut adımlar atıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nda (BTK), Düşük Yörünge Uyduları Üzerinden Genişbant İnternet Hizmeti Sunumu'na ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuştu. Fatih Sayan, uydu haberleşme politikaları bağlamında kamuoyunda düşük yörünge uyduları olarak bilinen Non-Geostationary Orbit (NGSO) üzerinden elektronik haberleşme hizmetlerinin sunumuna ilişkin değerlendirme ve görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Elektronik haberleşme hizmetlerinin uzun zamandır temel olarak karasal sabit ve mobil şebekeler üzerinden, alternatif olarak da uydular üzerinden sunulabilen hizmetler olduğunu dile getiren Sayan, özellikle düşük yörünge uyduları üzerinden genişbant internet hizmetinin sunumunun mümkün hale gelmesiyle haberleşme hizmetinin karadan uzaya taşındığı dönemin başlangıcının yaşandığını söyledi.

''DÜNYANIN GÜNDEMİNDE TEKRAR YERİNİ ALDI''

Sayan, düşük yörünge uydularının, dünyanın yaklaşık 200 ila 2 bin kilometre uzaklığındaki yörüngelerde konumlandırılan uydular üzerinden hizmet sunumunu internete erişim imkanı açısından kolaylaştırdığı için öne çıktığını belirtti. Sayan, son yıllarda Starlink ve Oneweb gibi firmaların bu alanda aktif olarak hizmet sunmaya başlaması, Telesat ve Amazon gibi firmaların da hizmet sunmayı planladıklarını duyurmalarıyla özellikle düşük yörünge uyduları üzerinden genişbant internet hizmet sunumunun dünyanın gündeminde tekrar yerini aldığını dile getirdi.

''SOMUT ADIMLAR ATILDI''

Starlink'in bugün için 4 binden fazla aktif uyduyla dünyanın farklı ülkelerinde hizmet sunmaya başladığını, 40 binden fazla uydu göndermeyi hedeflediğini belirten Sayan, şu ifadeleri kullandı;

"Oneweb, 650'den fazla uydusunu uzaya göndermiş durumda, Telesat yaklaşık 1700 ve Amazon da yaklaşık 3 bin 300 uyduyla hizmet sunmayı planlamakta, Türkiye'de de Türksat'ın uydu hizmetlerine yönelik çalışmalarının yanı sıra yerli düşük yörünge uydu firmaları Plan-S, Hello Space, Fergani Uzay Teknolojileri gibi firmaların düşük yörünge uyduları üzerinden çalışmaları bulunmakta. Bazı firmalarımız tarafından da halihazırda deneme uydularıyla düşük yörünge uyduları alanında somut adımlar atıldı."

Düşük yörünge uyduları üzerinden hizmet sunan firmaların tüm dünyada hizmet sunmayı hedefleyen altyapı oluşturmalarının, her firmanın istediği ülkede, hiçbir düzenlemeye tabi olmadan istediği hizmeti sunabileceği anlamına gelmediğinin altını çizen Sayan, Türkiye'nin de konsey üyesi olduğu Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) düzenlemeleri ve Türkiye'de BTK'nin olduğu ulusal otoritelerin politika ve düzenlemelerine uygun hareket etmelerinin beklendiğini bildirdi.

TÜRKİYE'NİN UZAYDAKİ UYDU SAYISI 8'E ÇIKTI

Sayan, Türkiye'nin son yıllarda ardı ardına gönderdiği uydularla uzayda varlığını güçlü bir şekilde hissettirdiğini vurgulayarak, Türksat 5B'nin de aktif olmasıyla Türkiye'nin uzaydaki uydu sayısının 8'e çıktığını anımsattı. Uydu konusunda bir sonraki adımın Türksat 6A olacağına işaret eden Sayan, yerli ve milli olması sebebiyle de ayrı bir önem taşıyan Türksat 6A'nın gelecek sene uzaydaki yerini alacağını söyledi.

''DAMGAMIZI VURACAĞIZ''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki "Türkiye Yüzyılı"nın ayrı bir önem taşıdığını belirten Sayan, "Cumhuriyet'imizin 100'üncü yılıyla başlayan bu dönem savunmadan dijitalleşmeye, iletişimden bilime, sağlıktan sanata, her alanda rüştümüzü ispatladığımız bir dönem olacak. Yaptığımız işlerle bu yüzyıla adeta damgamızı vuracağız." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!