banner2

Dünya bu ana kilitlendi! NASA dev asteroidi canlı yayında vuruyor

NASA, bir yıl önce fırlattığı uzay aracı ile "Dimorphos" adındaki asteroide yörüngesini değiştirmek amacıyla vuracak. TSİ 02.14'te gerçekleşmesi beklenen çarpışmayı NASA canlı yayınlıyor.

Bilim / Teknoloji 26.09.2022, 19:34 27.09.2022, 01:37
Abone ol

Dünya büyük bir ana şahitlik etmek üzere. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzaydaki bir asteroidi yaklaşık 1 yıl önce uzaya fırlattığı bir uzay araçıyla vurmaya hazırlanıyor. Proje ile Dünya ile bir asteroidin olası çarpışma senaryosuna karşı ilk kez savunma testi yapılıyor.

FÜZELERLE VURACAK

Dünya yörüngesinde bulunacak bir uzay aracına entegre edilen sistemin adı DART (Double Asteroid Redirection Test) olarak açıklanmıştı. DART sistemini taşıyan araç Kasım 2021'de fırlatılmıştı. Araç aradan geçen bir yılda 11 milyon kilometre yol aldı. Yarın sabaha karşı itibariyle Dimorphos adı verilen asteroide füze saldırısı düzenlenecek. 

TARİHİ AN CANLI YAYINLANACAK

Dimorphos, Didymos adı verilen daha büyük bir asteroidin yörüngesinde dönüyor. DART füzesi saatte 21 bin 700 kilometre hızla Dimorphos'a çarpacak. Amaç göktaşının yörüngesini değiştirmek. NASA mühendisleri çarpmanın Ekim 2022'de olacağını hesaplamıştı. NASA'nın tahminlerine göre çarpma TSİ Salı 02.14'te gerçekleşecek. James Webb dahil birçok teleskop çarpmayı takip edecek. Bu heyecan verici an NASA'nın sosyal medya hesaplarından canlı olarak nakledilecek. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!