banner2

Dost düşman tanımada ilk 5 ülke arasındayız

Uçaklar, İHA/SİHA'lar ve gemilerde kullanılmakta olan ASELSAN ürünü dost-düşman tanıma sistemi (IFF Mod 5/S Cevaplayıcı) T129 Atak helikopterine entegre edildi

Bilim / Teknoloji 28.05.2021, 11:24 24.11.2021, 12:04
Abone ol
Dost düşman tanımada ilk 5 ülke arasındayız

IFF konusundaki en yeni teknoloji olan Mod 5/S, önceki modellere göre daha uzun menzilden sorgulama, dinleme, karıştırma ve aldatmaya karşı artırılmış direnç, yüksek tanımlama kabiliyeti ve Milli Kripto Cihazı kullanımı gibi özelliklerle üstünlükler sağlıyor. Türkiye bu sistemi dünyada üretebilen 5 ülkeden biri. 

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından üretilen T129 Atak helikopteri Türk Silahlı Kuvvetlerinin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla Türkiye'ye özgü milli kabiliyetler kullanılarak geliştirildi. T129 Atak helikopterinin performansı zorlu sıcak hava-yüksek irtifa görevleri için optimize edilerek, gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyetiyle güvenlik operasyonlarında etkin şekilde görev yapıyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN arasında Hava ve Deniz Kuvvetleri komutanlıklarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2018'de IFF Mod 5/S cevaplayıcı, kısa-orta menzilli sorgulayıcı, uzun menzilli sorgulayıcı, birleşik sorgulayıcı-cevaplayıcı sistemlerinin geliştirilmesi, seri üretiminin yapılması ve platformlarla birleştirilmesine yönelik sözleşme imzalanmıştı.

İHRACAT ŞANSI ÇOK YÜKSEK

IFF Mod 5/S’yi de kapsayan ‘Sayısal Haberleşme Şebekesi’ projesine dair yaptığı açıklamada Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, "Eğer hava savunma sistemlerimizden yerli gemilerimize kadar millilik istiyorsak kendi dost düşman sorgulayıcı sistemlerimizi kurmamız çok önemli" demişti.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün ise "NATO, Mod 4 düşman sorgulayıcı sistemlerinin 2020'de artık kullanılmayacağını deklare etmişti. Bizim Mod 5'e geçmemiz gerekiyor ve ASELSAN bu çalışmayı yapmış durumda. Ürünümüz aynı zamanda çeşitli NATO ülkeleri tarafından da kullanılabilir olacak" ifadelerini kullanmıştı. Görgün, "Elde edilecek yeteneklerle dünyada bu sistemleri üreten 5 ülkeden biri olacağız. Diğer ürünlerimizde olduğu gibi inşallah bu ürünleri de yurt dışına ihraç eden ülke konumunda olacağız" şeklinde bilgi vermişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!