banner2

'Dönüm noktası olabilir' denilerek açıklandı! Uzayda ilk ceza

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), dünya yörüngesinde uzay çöpü bıraktığı tespit edilen bir şirkete para cezası kesildiğini duyurdu. FCC İcra Bürosu Başkanı Loyaal Egal, söz konusu cezanın bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.

Bilim / Teknoloji 03.10.2023, 19:43 03.10.2023, 19:59
Abone ol
'Dönüm noktası olabilir' denilerek açıklandı! Uzayda ilk ceza

Her geçen gün dünyadan daha çok uydu fırlatılması dünya yörüngesini adeta bir çöplüğe dönüştürürken ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC), uzayda çöp bıraktığı belirlenen Dish Network'e ceza kestiğini açıkladı. 

FCC, Dish Network'e kesilen para cezasının eski bir uydu olan EchoStar-7’yi kullanımda olan diğer uydulardan yeterince uzaklaştıramaması nedeniyle kesildiğini belirterek, uydunun Dünya'nın etrafında dönen diğer uydular için potansiyel bir risk oluşturduğunu söyledi.

DÖNÜM NOKTASI OLABİLİR

FCC İcra Bürosu Başkanı Loyaal Egal yaptığı açıklamada, söz konusu para cezasını uzay çöpü konusunda bir dönüm noktası olarak nitelendirerek, "Uydu operasyonları yaygınlaştıkça ve uzay ekonomisi hızlandıkça, operatörlerin taahhütlerine uyduklarından emin olmalıyız. Bu, FCC'nin hayati önem taşıyan uzay enkazı kurallarını uygulama konusunda güçlü bir uygulama yetkisine ve kapasitesine sahip olduğunu açıkça ortaya koyuyor" dedi.

2002 YILINDA FIRLATILMIŞTI

Dish Network, EchoStar-7 uydusunu 2002'de uzaya fırlatmış ve uydunun kullanım ömrü geçtiğimiz sene dolmuştu. Şirketin, uyduyu Dünya'dan 300 kilometre uzağa taşıması gerekiyordu ancak uydunun yakıtının bitmesi nedeniyle 122 kilometre uzağa taşıyabilmişti.

YÖRÜNGEDE 10 BİNDEN FAZLA UYDU VAR

Uzay çöpleri, Dünya'nın etrafında yörüngede olan ancak artık kullanılmayan ve çarpışma riski taşıyan teknoloji parçalarından oluşuyor. Dünya yörüngesine 1967’den bu yana 10 binden fazla uydunun fırlatıldığı tahmin edilirken, söz konusu uyduların yarısından fazlası şu anda kullanım dışında. NASA'ya göre, uzunluğu 10 santimetreyi aşan 25 binden fazla uzay çöpü var.NASA Başkanı Bill Nelson, geçtiğimiz temmuz ayında yaptığı açıklamada, uzay çöplerinin "büyük bir sorun" olduğunu belirtmiş, "Saatte 17 bin 500 mil olan yörünge hızıyla yanlış yöne gelen bir boya parçası bile, uzay yürüyüşü yapan bir astronota çarpabilir. Bu ölümcül olabilir" demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!