banner2

Doğalgaza gerek kalmayacak! Türkiye bu enerjide Avrupa birinci sırada!

Dünya enerji krizi ile boğuşurken, Jeotermal Enerji Derneği Başkanı Ali Kındap'tan dikkat çekici bir açıklama geldi. İşte doğalgaz ihtiyacını rafa kaldıracak o öneri...

Bilim / Teknoloji 23.09.2022, 02:20 23.09.2022, 10:09
Abone ol
Doğalgaza gerek kalmayacak! Türkiye bu enerjide Avrupa birinci sırada!

İzmir’de düzenlenen 5. Uluslararası Jeotermal Enerji Kongresinde Türkiye’nin bu enerji türünde sahip olduğu potansiyel ve yatırım fırsatları masaya yatırıldı. Kongrenin katılımcılarından Jeotermal Enerji Derneği (JED) Başkanı Ali Kındap, Türkiye’deki tüm konutların jeotermal enerji ile ısıtabileceğini söyledi.

"AVRUPA'DA İLK SIRADAYIZ"

Türkiye’nin jeotermal enerji kurulu gücünde Avrupa’da 1., dünyada ise 4. sırada yer aldığını ifade eden Kındap, "Bu başarıya da son on yılda gerçekleştirdiğimiz yatırım atağı ile ulaştık" dedi.
Jeotermal enerjinin, elektrik üretimi dışında birçok kullanım alanına sahip olduğunu kaydeden Kındap; konut ısıtma, seracılık, tarım, termal turizm gibi sektörlerde jeotermal enerjinin doğrudan kullanım alanı bulabildiğini belirtti.

"SADECE 150 BİN KONUTTA KULLANIMLIYOR"

Türkiye’nin konut ısınmasının tamamını jeotermalden karşılayacak potansiyeli olduğunu vurgulayan Kındap, “Ülkemizin bu alanda büyük bir potansiyeli var. Ülkemizdeki konutların ısıtmasının tamamını jeotermal ile yapabiliriz. Bu potansiyele fazlasıyla sahibiz. Jeotermal kaynaklar ülkemizin tüm coğrafyasına yayılmış durumda ve tüm alanda jeotermal kaynaklara ulaşabiliriz. Türkiye’nin 2021 yılında tükettiği 61,5 milyar metreküp doğalgazın yaklaşık beşte birini konut ısıtmasında kullanıyoruz. Bu tüketimi kendi yerli kaynağımızla karşılamamız mümkün. Bugün itibarıyla 150 bin konutun ısıtmasını jeotermal enerji ile gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin potansiyeli ile kıyaslanamayacak ölçüde az bir konut ısıtması bu. Gideceğimiz daha çok yol var” dedi.

7 GÜN 24 SAAT ÜRETİLİYOR

Jeotermalin sonsuz bir enerji kaynağı olduğuna işaret eden JED Başkanı Ali Kındap, rüzgar ve güneş enerjisi gibi diğer yenilenebilir enerji kaynaklarına göre farkının 7 gün 24 saat enerji üretimi ve kullanımı imkanı sunması olduğunu kaydetti.

JEOTERMAL ENERJİ NEDİR?

Jeotermal kaynak kısaca yer ısısı olup,yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısının oluşturduğu, kimyasallariçeren sıcak su, buhar ve gazlardır. Jeotermal enerji ise jeotermal kaynaklardan doğrudan veya dolaylı her türlü faydalanmayı kapsamaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!