banner2

Depremde enkaz altında kalanları çantalı fareler bulacak!

Tanzanya'da kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan APOPO depremlerde enkaz altında kalan insanları rahatça bulabilmek için 'Hero Rats' yani 'Kahraman Fareler' isimli bir proje başlattı.

Bilim / Teknoloji 24.10.2022, 16:42 24.10.2022, 16:56
Abone ol
Depremde enkaz altında kalanları çantalı fareler bulacak!

Araştırmacılar Deprem başta olmak üzere afetlerde enkaz altında kalan insanlara ulaşmak için, özel olarak eğitilmiş farelere üzerinde yerleşik mikrofonlar, kameralar ve konum izleyici cihazlar olan yelek tipi sırt çantaları giydiriyorlar.

Farelerin daha dar alanlara girebilme kabiliyetleri nedeni ile enkaz altında sıkışan insanlarla kurtarma ekiplerinin iletişim kurması planlanıyor.

ENKAZ ALTINDAKİ KURBANLARLA KONUŞMA İMKANI

Projede yer alan 33 yaşındaki bilim insanı DR Donna Kean, 'Kahraman Fareler'in şu an da sahte enkazlarda denendiğini belirterek İngiliz Dailymail Gazetesi'ne şunları söyledi;

"Fareler molozlara ve gömülü kurbanlara ulaşmak için çok küçük alanlara girebilirler. Elimizdeki kemirgenlerin hepsi onları üsse çağıran 'bip' sesine yanıt vermek üzere eğitildi.

Yerleştirdiğimiz cihazlar sayesinde dışarıda bulunduğumuz yerden farelerin içeride nerede olduğunu duyabileceğiz. Farelerin üzerindeki yerleşik mikrofonlar sayesinde enkaz altındaki insanlarla konuşma şansımız olabilir"

Farelerin hijyenik olmadıklarının yanlış bir kanı olduğunu belirten Doktor Kean onları hayat kurtarmaya yardımcı olmak için hızla eğitilebilecek sosyal yaratıklar olarak tanımlıyor.

Farelerin küçük boyutları ve esneklikleri ile kurtarma köpeklerine göre daha avantajlı olduğunu belirten bilim insanı “Çok çevikler, hareket kabiliyetleri her türlü ortamda çok iyi. Arama ve kurtarma tipi işler için mükemmeller. Sonuçlar gerçekten umut verici, proje ile çok sayıda hayat kurtaracağımızı umuyorum" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!