banner2

Çocuklar bu oyuna bayılıyor! Roblox nedir? Roblox oyunu güvenilir mi? Dijital Baba Orhan Toker: Herhangi bir tehlikeye rastlamadım

Çevrimiçi bir oyun platformu olan Roblox, kullanıcıların kendi oyunlarını yaratabilmelerine imkan sağlayan bir oyun. Çevrimiçi bir platform olan bu oyun evreninde oyuncular birbirleri ile etkileşim halinde oluyor. Peki Roblox tehlikeli mi? Çocuklar kaç yaşından sonra bu oyuna kaydolabilir? Sohbet bölümü güvenilir mi? Dijital Baba lakabıyla tanınan Orhan Toker'e göre oyun herhangi bir tehlike içermiyor.

Bilim / Teknoloji 22.03.2023, 09:52 22.03.2023, 10:57
Abone ol
Çocuklar bu oyuna bayılıyor! Roblox nedir? Roblox oyunu güvenilir mi? Dijital Baba Orhan Toker: Herhangi bir tehlikeye rastlamadım

Roblox, milyonlarla oyuncunun kayıtlı olduğu bir çevrimiçi oyun platformu. Son yıllarda onu bu kadar popüler yapan ise ise oyuncuların kendi oyunlarını yaratabilmeleri ve sürekli birbirleri ile etkileşim halinde olmaları. 

ROBLOX ÇEVRİMİÇİ BİR PLATFORM

Dijital Baba lakabıyla tanınan Orhan Toker'e göre Roblox, çok akıllıca düşünülmüş boş bir 3 boyutlu resim tuvali olarak kabul edilebilir. Oyuncular bu resmi kendileri tamamlıyor. Çevrimiçi bir platform olan bu oyun evreninde oyuncular birbirleri ile arkadaşlık kurabiliyorlar ve sohbet edebiliyorlar. Aralarında takımlar kurup oldukça eğlenceli saatler geçiriyorlar. 

8 yaşından küçük çocukların kaydolmasına izin vermeyen oyun içinde geçerli Robux para birimi var. Oyun oynarken küçük küçük kazanılabildiği gibi gerçek parayla satın alınabiliyor. 

GÜVENİLİR BİR OYUN MU?

Çevrimiçi oyun dendiğinde ise ailelerin bazı endişeleri oluyor haliyle. Oyun güvenli mi? Sohbet odaları denetleniyor mu? Orhan Toker, bu konuda şunları söylüyor. 
"Roblox’un çok gelişmiş bir sohbet filtresi var ve asla taciz ve suistimale yer vermiyor. Kullandığınız 'aşk' 'sevmek' gibi kelimeler bile hemen engellenmenize sebep oluyor. Ayrıca oyunun şikayet mekanizması da oldukça iyi. Oyun içinde suistimale açık oyun odaları veya sohbetler şikayet edildiği anda kapatılıyor."

Toker, Roblox'ta Minecraft benzeri derin yalnızlık içeren oyunların aksine çocukların hep sosyal kaldığını belirtiyor. Oyun ayrıca İngilizce’yi geliştirmeye de yardımcı oluyor. 

ROBLOX'UN FAYDALARI NELERDİR?

Yazar Orhan Toker kendi kızından yola çıkarak gözlemlediği oyunun faydalarından bahsediyor. 

  • İngilizce gelişiminde faydalı.
  • Uzaktaki arkadaşları ile sosyalleşmesine yardımcı oluyor.
  • Görüşemediği akraba ya da arkadaşları ile bağını devam ettirmesinde faydalı oluyor.
  • Yaratıcılığının gelişmesine yardımcı oluyor.

Toker bu faydalarına rağmen yine de ailelerin uyanık olmasını tavsiye ediyor. Uzun süreler oyun başında kalmak bazı olumsuz etkilere sebep olabilir. Ayrıca tüm çevrimiçi oyunlar gibi özellikle siber tacizciler bu platformda da şanslarını deneyebilirler. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!