Çin'den çağ değiştiren teknolojik hamle! Artık insan aklını da okuyabiliyorlar

Teknoloji dünyası her gün yeni bir gelişmeye sahne olurken Çin'de tanıtılan bir robotun insan beynindeki dalgaları okumada yüzde 96 başarılı olduğu iddia edildi.

Bilim / Teknoloji 11.01.2022, 17:16 11.01.2022, 17:45
Abone ol
Çin'den çağ değiştiren teknolojik hamle! Artık insan aklını da okuyabiliyorlar

Çin'in insan aklını zorlayan cihazı China Three Gorges Üniversitesi'ndeki Akıllı Üretim İnovasyon Teknoloji Merkezi tarafından tasarlandı.

FİZİKSEL HAREKETTE BULUNMASINA GEREK YOK

Giyilebilir teknolojiyi test eden bilim insanları, gönüllülerin hiçbir şey söylemeden veya herhangi bir fiziksel hareket yapmadan robotun zihinden geçenleri algılayarak hareket edebildiğini buldu.

KOMUTLARI ANINDA TAKİP EDEBİLİYOR

Araştırmacılar, robotun komutları neredeyse anında takip edebildiğini ve bu işbirlikçi robotların veya cobotların teknolojik bir atılıma işaret edebileceği iddia ediliyor.

Akademik dergi China Mechanical Engineering'deki bulguları yansıtan proje lideri Dong Yuanfa, robotların bir endüstri yaratabileceği olasılığına da değindi.

Dong, robotun gönüllüler tarafından yüzlerce saatlik eğitimden geçtiğini söyledi. Başlığın zamanın yüzde 70'inde işçilerin komutlarını yerine getirdiği, ancak beyin mesajının okunması için çok yoğun bir şekilde konsantre olması için gönüllülere ihtiyaç duyulduğu bildirildi.

DAHA FAZLA TESTE İHTİYAÇ DUYULUYOR

Makalede, şimdiye kadarki tüm testlerin bir laboratuvarda yapıldığı bu nedenle de teknolojinin gerçek bir fabrikada kullanılıp kullanılamayacağını belirlemek için daha fazla teste ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Çin hükümeti geçtiğimiz günlerde, akıllı üretimde dünya lideri olma hedeflerinin bir parçası olarak 2025 yılına kadar robotik inovasyon için küresel bir merkez olma hedeflerini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!