banner2

ChatGPT rekor kırdı! Google, Instagram ve Tiktok’u geride bıraktı

ChatGPT 2 ay da 100 milyon kullanıcıya ulaşarak rekor kırdı. Birçok sosyal medya platformunu geride bıraktı. Yapay zeka robotu ChatGPT gerekçi bir şekilde sohbet etmesi, teknik yazılar yazması ve kodlardaki hataları tespit edebilmesiyle öne çıkıyor.

Bilim / Teknoloji 12.03.2023, 13:11 12.03.2023, 15:16
Abone ol
ChatGPT rekor kırdı! Google, Instagram ve Tiktok’u geride bıraktı

ChatGPT çılgınlığı her geçen gün büyüyor. OpenAI tarafından geliştirilen, yapay zekâya dayalı bu sohbet robotu kendisine yönelttiğiniz soruları insan üslubuyla yanıtlıyor. 2 ayda 100 milyon kullanıcıya ulaşan ChatCPT ünlü sosyal medya platformlarını geride bıraktı.

MATEMATİK DENKLEMİ ÇÖZEBİLİYOR

Arama motorlarına sorduklarınız normalde milyonlarca bilgi içinden derlenerek yazılı olarak sunuluyor. Şimdilerde ise merak ettiklerinizi sohbet ederek öğrenebiliyorsunuz. Karşılıklı konuştuğunuz yapay zekanın verdiği cevaplar kendisine hayran bırakıyor. ChatGPT hangi dilde yazdığınızı anlayıp, kullanıcı için açıklayıcı yazılar oluşturabiliyor. Farklı programlar yazabiliyor ve hataları dahi ayıklayabiliyor. ChatGPT soru-cevap özelliği yanında, matematik denklemi çözerken tavsiyelerde bulunabiliyor. Edebi metin, makale, film senaryosu gibi metinleri yazarken çeviri de yapabiliyor.

İNSAN VE ROBOT ARASINDA YENİ BAĞ

Robotun istediğiniz konuda şiir yazıp şarkı uyarlaması yapması, filmlerde izlediğimiz ütopik sahnelerin gerçek olduğu fikrini uyandırıyor. Platform, yapay zekanın gelecekte neleri başaracağını göstermesi yanında insan ile robot teknolojilerini nasıl bir hal alacağının ilk örneklerinden olduğu için önemli. Hayatımızı kolaylaştırması bir yana, birçok mesleğin sonunu getireceği yönündeki endişeler de artıyor.

ChatGPT’yi eleştirenler ise insan beyni ve bakış açısıyla yarışamayacak bir sığlık ve gerçeklikten uzak metinlere dikkat çekiyor. Onu, beklentileri karşılamayan moda bir uygulama olarak görüyor.

NASIL KULLANILIR?

Yapay zeka tabanlı sohbet robotu Chat GPT, ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Bilgisayar veya telefonunuzdan https://chat.openai.com web sitesini açın. OpenAI üyeliğiniz varsa "Log in" butonuna basıp hesabınıza giriş yapın. Hesabınız bulunmuyorsa "Sign up" butonuyla üye olun. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan sohbet ekranından ChatGPT'yi kullanabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA PLATFORMLARINI GERİDE BIRAKTI

2022’nin sonlarına doğru hayatımıza giren ve 2021 yılına kadar olan bilgileri içeren robot, tüm bu özellikleriyle küresel çapta fenomene dönüştü. Öyle ki klasik arama robotu Google, Instagram, Tweeter, Tiktok gibi uygulamaların pabucunu dama atacak gibi görünüyor. Araştırma sitesi World Of Statistics’e göre, ChatGPT’yi kullananların sayısı iki ayda 100 milyonu aştı. Bu rakama; WhatsApp 3,5, Facebook 4,5, Twitter ise 5 yıl sonra ulaşabildi. Tiktok’un 100 milyon kullanıcı için 10 ay beklemesi gerekmişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!