banner2

Büyük umutlarla uzaya gönderilmişti! O uzay aracı ömrünü tamamladı! NASA görevin sona ereceği tarihi açıkladı

NASA'nın InSight Mars görevi, büyük olasılıkla Temmuz ayında sona erecek. InSight, geçtiğimiz haftalarda büyük bir toz fırtınasına maruz kalmış, bu fırtına sebebiyle güneş panellerinden elde ettiği enerji kritik seviyelere düşmüştü.

Bilim / Teknoloji 18.05.2022, 17:58
Abone ol
Büyük umutlarla uzaya gönderilmişti! O uzay aracı ömrünü tamamladı! NASA görevin sona ereceği tarihi açıkladı

NASA InSight misyonu yetkilileri, Kasım 2018'den bu yana Mars yüzeyinde bulunan uzay aracının ömrünü tamamlamak üzere olduğunu açıkladı.

Açıklamada görevin sona ermesinin nedeni olarak, Mars atmosferindeki mevsimsel değişikliklerden kaynaklanan toz seviyelerinin, uzay aracının güç düşüşünü hızlandırması olarak gösterildi.

YIL SONUNA KADAR ARAÇLA TEMAS KURULACAK

InSight, derin uyku moduna girmeden önce, bilimsel araştıma yapan araçlarını teker teker kapatacak. NASA yetkilileri, yıl sonuna kadar araçla aralıklı temasına devam edecek.

JPL'de InSight'ın baş araştırmacısı Bruce Banerdt, konuya ilişkin yaptığı konuşmada, "Aracın gücü azaldıkça, ne kadar iyi performans göstereceğinden tam olarak emin değiliz. InSight Mars'ta hemen her konuda beklentilerimizden daha büyük bir performans gösterdi. Bu nedenle görev süresi planlanandan daha uzun sürebilir." ifadesini kullanarak umutları tazeledi.

BİRÇOK ÖNEMLİ BULGU TOPLAMIŞTI

2018'de Mars'taki sismik aktiviteyi gözlemlemek üzere Kızıl Gezegen'in Elysium Planitia adlı ovasına inen InSight, 500'den fazla sarsıntı tespit etmişti. 10 binden fazla toz şeytanıyla karşılaşan ve gezegenin eşsiz doğasına dair önemli veriler sağlayan uzay aracı, son olarak gezegenin çekirdeğinin boyutunun hesaplanmasını sağlamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!