banner2

Bu keşif ilk kez yapıldı! Mars'ta yaşam var mı? NASA yetkilisi açıkladı

Antik çağlardan itibaren, bilimin en büyük sorularından biri 'dünya dışı yaşam var mı?' sorusu oldu. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, mikro ölçekte de olsa uzayda ve diğer gezegenlerde organik yaşama rastlanmadı. Ancak Mars, bünyesinde büyük bir sırrı barındırıyor olabilir.

Bilim / Teknoloji 04.01.2023, 11:49 04.01.2023, 12:01
Abone ol

NASA ve diğer ülkelerin uzay ajansları, en büyük bütçelerini diğer gezegenleri keşfetmeye ve uzayın derinliklerinde organik yaşamı keşfetmeye ayırıyor. Ancak devasa bütçelere ve gece gündüz süren çalışmalara rağmen, dünya dışı yaşam henüz bulunmuş değil.

NASA'nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nde görev yapan astrobiyolog Heather Graham, 4 gün önce yayımlanan videoda "Mars'ta hayat var mı?" sorusunu yanıtladı.

"UZUN SÜREDİR ARIYORUZ"

"Uzun süredir Mars'ta hayat arıyoruz" diyen Graham, henüz herhangi bir kanıt bulunamadığını söyledi. Bununla birlikte astrobiyolog, Kızıl Gezegen'in geçmişte yaşamı destekleyebileceğini gösteren pek çok kanıt olduğunu vurguladı.

YERALTINDA OLABİLİRLER

Graham, gezegenin derinliklerine potansiyel olarak yaşanabilir bölgelerin bulunduğunu ifade etti:

"Yeraltında sıvı olabilecek veya organizmaların yaşayabileceği yerler var. Radyasyon yüzeyde çok zararlı. Buralarsa radyasyondan korunuyor."

Perseverance ve Curiosity gibi uzay araçlarıyla buy bölgeler üzerinde çalışmalar yapıldığını belirten bilim insanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu kaya çekirdeklerinde yaşam potansiyeline dair daha detaylı sorular sorabiliyoruz."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!