banner2

Bitkilerin de ses çıkardığını biliyor muydunuz? Susadıklarında ya da stres altında kaldıklarında işte bunu yapıyorlar

Bilim insanları bitkilerin susadıklarında ya da stres altında kaldıklarında ses çıkardıklarını tespit etti.

Bilim / Teknoloji 31.03.2023, 16:29 31.03.2023, 16:45
Abone ol
Bitkilerin de ses çıkardığını biliyor muydunuz? Susadıklarında ya da stres altında kaldıklarında işte bunu yapıyorlar

Bilim insanları bitkilerin de sesler çıkardığını tespit etti. Araştırma dergisi "The Cell'de" yayımlanan makalede bitkilerin bilinenin aksine "sessiz canlılar" olmadığı belirtildi.

'SESE YANIT VEREN ÇOK FAZLA ORGANİZMA VAR'

Tel Aviv Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanı Profesör Lilach Hadany, CNN'e yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

Sese yanıt veren çok fazla organizma var, bu nedenle de bitkilerin sağır ve dilsiz olduğuna inanmak için iyi bir nedenimiz olmadığını düşündüm.

İlk olarak 6 yıl önce laboratuvarında ultrasonik mikrofon kullanarak bir kaktüsün sesini kaydeden Hadany, tam olarak kaydettiği sesin kaktüsten mi yoksa çevredeki başka bir şeyden mi çıktığından emin olamadığını söyledi

Daha önce de bitkilerin titreşim yarattığının bilindiğini ancak bunun havada yayılan ses dalgalarına dönüştüğüne dair kanıt olmadığını belirten Hadany, bunun üzerine ekibiyle ses yalıtımlı akustik kutular içinde çalıştıklarını kaydetti.

20 ile 250 kilohertz arasındaki sesleri algılayabilen ultrasonik mikrofonları, tütün ve domates fideleri koydukları kutulara yerleştiren ekip, bazı bitkilerin belirli kısımlarını kesti, bazılarını susuz bıraktı, bazılarına ise hiç dokunmadı.

İNSANLARIN DUYMASI MÜMKÜN DEĞİL

Bunun üzerine ekip, insan kulağının duyamayacağı derecede 40 ile 80 kilohertz arasında sesler kaydetti. Ekip, bunların patlayan mısır sesine benzediğini aktardı. Ayrıca ekip, stres altındaki bitkilerin daha çok ses ürettiğini ortaya çıkardı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!