banner2

Bitcoin nedir?

Herkesten duyduğumuz bitcoin bir sanal para birimi. Peki bitcoin neden bu kadar popüler oldu? İşte bitcoin hakkında bilmeniz gereken her şey...

Bilim / Teknoloji 08.09.2021, 15:33 24.11.2021, 11:50
Abone ol
Bitcoin nedir?

2009 yılında Satohshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılan Bitcoin, şu an en çok araştırılan ve hakkında sürekli yeni sorular çıkan bir konu. Peki Bitcoin nedir? Bitcoin nasıl kazanılır? Bitcoin nasıl üretilir? Bitcoin hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

BITCOIN NEDİR?

Herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluşu olmayan, ülkelerin para birimleri ile alınıp satılabilen herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

BITCOIN NASIL ÜRETİLİR?

Madencilik bir diğer adı ile miting, bitcoinin üretim aşamasında kullanılıyor. Bitcoine ne kadar işlemci gücü yatırırsanız kazanma olasılığınız o kadar artıyor.

BITCOIN NASIL KULLANILIR?

Bitcoin kullanabilmek için öncelikle bir sanal cüzdan sahibi olmanız gerekiyor. Sanal cüzdanınızı cep telefonunuzdan ya da bilgisayar üzerinden oluşturabilirsiniz. Herhangi bir cüzdan sınırınız bulunmuyor. Dilediğiniz kadar sanal cüzdan sahibi olabilirsiniz. Özel bilgilerinizi sanal cüzdan oluştururken vermeniz gerekmiyor. Oluşturduğunuz bu sanal cüzdan ile para alışverişinizi kolayca sağlayabilirsiniz.  Bitcoin sisteminde yapılan ödemelerin doğrulanması için açık anahtarlı şifreleme (asimetrik şifreleme), noktadan-noktaya ağ bağlantısı ve proof-of-work gibi teknolojiler kullanılıyor.

BITCOIN GÜVENİLİR Mİ?

Bitcoin üzerinde yaptığınız her işlem şifrelenir. Sağlam bir kayıt alma sistemine sahip olan Bitcoin’de şifrenizi çaldırmanız ya da bilgisayar ve telefonunuzun hacklenmesi dışında sistemsel bir sorun yaşanması mümkün değildir. Hileli ya da kontrol dışı Bitcoin alıp satılması mümkün değildir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!