banner2

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar'dan uçan araba “CEZERİ” açıklaması

Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan Türkiye'nin ilk yerli S/İHA sistemi Baykar Bayraktar TB2'nin mimarı olan Selçuk Bayraktar, uçan araba "CEZERİ" hakkında konuştu.

Bilim / Teknoloji 15.09.2021, 22:31 15.09.2021, 23:24
Abone ol
Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar'dan uçan araba “CEZERİ” açıklaması

Baykar Teknik Müdürü ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin açıklamalar yaptı.

Bayraktar’a uçan araba “CEZERİ”nin ne zaman geleceği sorulması üzerine şu ifadeleri kullandı:

“Bütün dünyada haber oldu. Reuters haber yaptı, en fazla etkileşim alan haberlerden bir tanesi oldu dünyada. Ama yine paylaştığınızda garip garip şeyler duyuyorsunuz: 'Bunlarla mı uğraşılır?' Bunları geliştirmediğinizde müreffeh olmanız mümkün değil.

“UÇAN ARABA GELECEĞİN HAYALİ”

Uçan araba geleceğin hayali. Şu an arabalarımızın büyük kısmında otomatik park etme özelliği var. Bu tümüyle otomatikleşecek, sonra da uçmaya başlayacak. Şu anda yaptığımız bütün geliştirmeler hem Akıncı, hem Bayraktar TB-3 için en derinlemesine çalışma otonomi, yapay zeka üzerine. Bu akıllı arabayı uçuracak teknolojiye çalışıyoruz. Şu an insanoğlunun sahip olduğu teknolojiyle yapamayacağı kadar karmaşık bir teknoloji uçan araba.

Şu anda yaptığımız bütün geliştirmeler hem Akıncı, hem Bayraktar TB-3 için en derinlemesine çalışma otonomi, yapay zeka üzerine. Bu akıllı arabayı uçuracak teknolojiye çalışıyoruz. Şu an insanoğlunun sahip olduğu teknolojiyle yapamayacağı kadar karmaşık bir teknoloji uçan araba.

“HER BİR UÇAN ARABA KİŞİSEL UÇAK GİBİ OLACAK”

Her bir uçan araba kişisel uçak gibi olacak. Bu uçakların akıllanmasıyla uçan araba olmuş olacak. Uçan bir robot bu, yüzlerce minik bilgisayar yönetiyor. Bunu geliştirirken o kadar çok teknoloji geliştiriyorsunuz ki bir anlamda uzay çalışmalarına giriyor.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!