banner2

Bakan Uraloğlu açıkladı: Starlink 2024’te Türkiye’de olabilir

SpaceX’le ilgili yeni bir gelişmeyi de aktaran Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Elon Musk’ın Starlink uydusuyla ilgili anlaşma hemen hazır, 2024’te Türkiye’ye gelebilir.” ifadelerini kullandı.

Bilim / Teknoloji 18.11.2023, 08:40 18.11.2023, 08:54
Abone ol
Bakan Uraloğlu açıkladı: Starlink 2024’te Türkiye’de olabilir

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Azerbaycan’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı Ulaştırma Bakanları Toplantısı’na katıldı. Katıldığı toplantıda Hürriyet'in sorularını yanıtlayan Bakan Uraloğlu, Elon Musk’ın Starlink uydusuyla ilgili önemli bir gelişmeyi duyurdu.

BAKÜ-TİFLİS-KARS YILBAŞINDA AÇILIYOR

Bakü-Tiflis-Kars hattının yılbaşında açılacağının müjdesini veren Uraloğlu, “Zengezur Koridoru konusu önemli. Biz bunu bitirdiğimiz zaman alternatif bir güzergâh oluşmuş olacak. Bakü-Tiflis-Kars hattında çok ciddi bir bakım var. Orası aylardır kapalı. Yılbaşında açılacak. Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Zengezur Koridoru projesi hakkındaki sözleri bizim için memnuniyet verici. Henüz görüşme aşamasında değiliz. Biraz ilerleyen zamanlarda olabilir. İlk etapta Dışişleri Bakanlığı’mızın koordinasyonunda daha teknik seviyede, genel müdürlük seviyesinde oturup konuşuruz. Azerbaycan’ın tutumu bizim için çok kıymetli. Sürecin ilerletilmesi noktasında Azerbaycan’la eşgüdüm içerisinde hareket edilir. İlerleyen zamanlarda bu süreç aşılacaktır. Görüşmeye açığız.'' dedi.

''İRAN İLE ORTA KORDİROR DEVAM EDİYOR''

İran ile Orta Koridor sürecinin devam etetiğini belirten Bakan Uraloğlu, şunları kaydetti; ''Teknik seviyede İran’la görüşüyoruz. İran koridorun Ermenistan üzerinden geçmemesi noktasında ısrar ediyor. Daha çok kendi topraklarından geçsin istiyor. İran’la her türlü işbirliğine açığız. Cumhurbaşkanımız liderler seviyesinde görüşüp karar verdi mi biz altını hızlıca doldurabiliyoruz. Bizim tercihimiz Ermenistan üzerinden, olmazsa İran’dan. Kalkınma Yolu Projesi’ne başka ülkelerden talep var. Bir İtalyan firmanın proje ve müşavirliğini yaptığını biliyoruz ve son aşamada. Proje bitti diyebiliriz. Belirtilen işi Irak, BAE, Katar ve Türkiye olmak üzere dörtlü şekilde bölüşüyoruz. BAE’in finansmanla ilgili katkısı olabileceğini düşünüyoruz. Hızlı bir şekilde ilerlenebilecek bir proje. 150-200 kilometrelik altı-yedi parçaya ayırabiliriz orayı, ihaleyi bu şekilde yaparak firmalara sahiplendiririz.''

''STARLİNK, 2024'TE TÜRKİYE'DE OLABİLİR''

Elon Musk’ın Starlink uydusuyla ilgili önemli bir gelişmeyi duyuran Uraloğlu, ''Elon Musk’ın uydu internet hizmeti Starlink’in Türkiye’ye gelmesi konusu gündemde. Bizim için birinci derecede güvenlik önemli. Vatandaşın ilk etapta bunu kullanma ihtiyacı olmayacak. Uçaklar, petrol istasyonları, yatlar ve önemli yapılar kullanacak. Alçak yörünge uydularında şalter bizde değil. Her türlü, kanuni, hukuki imkânınız olacak ve ciddi yaptırımlar koyacaksınız. Bu teklif geldiğinde bize ‘Hemen imzalayın, izni verin TEKNOFEST’e gelelim’ dediler. Elon Musk’ın TEKNOFEST’e gelmesiyle ilgili şartı buydu. Güvenlik de dahil devletin ilgili kurumlarının hepsinin bu konuda görüşlerini aldık. Bugüne kadar Türkiye’de GSM operatörleri, BTK ve güvenlik kurumlarıyla beraber SpaceX yetkileriyle iki toplantı yaptık. Çekincelerimizi ve beklentilerimizi masaya koyduk. Emin olmaya ihtiyacımız var. Anlaşma hemen hazır. 2024’te olabilir.'' ifadelerini kullandı.

6A HAZİRAN 2024’TE FIRLATILACAK

6A uydusunun Haziran ayında fırlatılacağını ifade eden Uraloğlu, ''6A uydusunun üretimi TUSAŞ’ta devam ediyor. TURKSAT olarak biz onu yaptırıyoruz. TÜBİTAK ve TUSAŞ üretimini yapıyor. Mart ayında teslim alacağız. Haziran 2024’te fırlatacağız. Bu sayede kapsama alanımızı ve kapasitemizi artıracağız.'' şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!