banner2

Ay'ın güney kutbuna inmişti: Hindistan'a ait uzay keşif aracıyla iletişim koptu

Ay'ın güney kutbundaki görevini tamamlamasının ardından uyku moduna alınan Hindistan'a ait Chandrayaan-3 uzay keşif aracıyla iletişim kurulamıyor.

Bilim / Teknoloji 22.09.2023, 23:05 22.09.2023, 23:32
Abone ol
Ay'ın güney kutbuna inmişti: Hindistan'a ait uzay keşif aracıyla iletişim koptu

Hindistan Uzay Araştırma Ajansı'nın (ISRO) sosyal medya platformu X hesabından yaptığı açıklamada, Chandrayaan-3 uzay keşif aracının bünyesindeki iniş aracı Vikram ve gezginci yüzey aracı Pragyan'la iletişim kurulamadığı açıklandı.

Vikram ve Pragyan'dan sinyal alınamadığı belirtilen açıklamada, "(Araçlarla) temas kurma çabalarımız devam edecek." denildi.

"SOĞUKTAN OLABİLİR"

Konuyla ilgili sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Hindistan Bilim ve Teknoloji Bakanı Jitendra Singh ise ISRO ekibinin uzay keşif aracıyla iletişim kurmak için çaba sarf ettiğini kaydederek, temas kurulamama nedeninin, "ayda yeni sona eren gece döneminin neden olduğu -150 dereceye kadar düşen soğuk hava şartları" olabileceğini belirtti.

HİNDİSTAN İLK ÜLKE OLMUŞTU

Hindistan'ın Ay'ın güney kutup bölgesinde inceleme yapması için 14 Temmuz'da uzaya gönderdiği Chandrayaan-3'ün, 23 Ağustos'ta Ay'a başarılı iniş yaptığı bildirilmişti.

Hindistan, Chandrayaan-3 uzay keşif aracının başarılı inişiyle, ABD, eski Sovyetler Birliği ve Çin'den sonra Ay'a yumuşak iniş gerçekleştiren 4'üncü ve Ay'ın "güney kutbu yakınlarına yumuşak iniş yapabilen" ilk ülke olmuştu.

Ay'ın yüzeyini incelemesi hedeflenen iniş platformu ve gezginci araç modüllerinden oluşan yaklaşık 3,9 ton ağırlığındaki uzay keşif aracının, bilim insanlarının donmuş su ve değerli elementlerin önemli rezervlerini barındırabileceğine inandıkları, keşfedilmemiş bir bölge olan Ay'ın güney kutbuna inişinin ardından 14 gün görev yapacağı açıklanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!