banner2

Avrupa Uzay Ajansı'ndan müthiş paylaşım! 2 milyar yıldızın verisini içeriyor

Uzay çalışmalarıyla NASA ile yarışan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Samanyolu Galaksisi'ni haritalandırmak için başlattığı Gaia misyonunun verilerini yayınladı. Söz konusu veriler, galaksimizde bulunan 2 milyar yıldıza ilişkin bilgi içeriyor.

Bilim / Teknoloji 13.06.2022, 16:12 13.06.2022, 16:15
Abone ol
Avrupa Uzay Ajansı'ndan müthiş paylaşım! 2 milyar yıldızın verisini içeriyor

Son zamanlardaki uzay çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren ve NASA ile ortak çalışmalara imza atan Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Samanyolu Galaksisi'nde 2 milyar yıldızın verilerini yayımladı. Söz konusu veriler, milyarlarca ışık yılı içerisinde Samanyolu Galaksisi'nin nasıl evrim geçirdiğine ışık tutuyor. 

YILDIZLARIN GÖÇ HARİTASINI DA İÇERİYOR

Avrupa Uzay Ajansı tarafından yayımlanan 2 milyar yıldızın yaşı, kütlesi, sıcaklığı ve kimyasal oluşumlarına yönelik yeni bilgilerin, hangi yıldızın başka bir galaksiden Samanyolu'na göç ettiğini tespit etmede de kullanılabileceği açıklandı.

GÖK CİSİMLERİNE İLİŞKİN 800 BİNDEN FAZLA DOSYA İÇERİYOR

Gaia verileri, yıldızların yanı sıra Güneş Sistemi'ndeki gezegenler, asteroitler ve diğer nesneler hakkında da 800 binden fazla dosya içeriyor.

Öte yandan Gaia misyonu ile bilgi edinilen yıldızların galaksideki yıldızların yalnızca yüzde birini oluşturduğu tahmin ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!