banner2

Avrupa Birliği teknoloji devlerini zorlayacak: Ciddi kısıtlamalar geliyor!

Avrupa Birliği Komisyonu, Dijital Piyasalar Yasası kapsamında büyük teknoloji şirketlerini denetlemeyi amaçlayan "bekçi-geçit denetçisi" kriterlerini açıkladı. Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta ve Microsoft gibi dev isimler, bu kriterlere uygun olarak ilk kez geçit denetçisi olarak sınıflandırıldı.

Bilim / Teknoloji 07.09.2023, 09:23 07.09.2023, 12:35
Abone ol
Avrupa Birliği teknoloji devlerini zorlayacak: Ciddi kısıtlamalar geliyor!

Bu yeni yasa çerçevesinde, büyük dijital platformlar daha katı kurallara tabi tutulacak ve haksız rekabetin önlenmesi için önlemler uygulanacak. Özellikle, bu platformlardaki farklı mesajlaşma hizmetlerinin birlikte çalışabilir olması sağlanacak ve rakip firmaların benzer hizmetlerinin öne geçmesi engellenecek.

Ayrıca, geçit denetçisi olarak sınıflandırılan firmalar, kuralları ihlal etmeleri halinde yüzde 10'a varan para cezasına çarptırılabilirler. Tekrarlanan ihlallerde bu ceza yüzde 20'ye yükseltilebilir ve sistemik kural ihlali durumunda AB Komisyonu, belirli faaliyetlerin ellerinden çıkarılmasını sağlayabilir.

Yeni kuralların 2024 Mart ayında uygulanması planlanıyor, bu da dijital piyasaların önemli bir değişiklikle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!