banner2

Apple kullanıcılarını endişelendiren yazılım: iPhone'lara sızabiliyor, İOS 17.2 güncellemesi sorunu çözecek mi?

Apple marka akıllı telefonlar güvenli olmalarıyla ünlü olsalar da, şirketin başında Filipper Zero adında bir bela bulunmakta. Güvenlik uzmanları tarafından tespit edilip Apple’a sunulan Flipper Zero saldırısı karşısında Apple yetkilileri hala bir reaksiyon almış değil. Bu da kullanıcıları endişelendiren bir konu. Peki nedir bu Filipper Zero?

Bilim / Teknoloji 20.11.2023, 11:54 20.11.2023, 13:07
Abone ol
Apple kullanıcılarını endişelendiren yazılım: iPhone'lara sızabiliyor, İOS 17.2 güncellemesi sorunu çözecek mi?

Apple firması, diğer firmalarla karşılaştırıldığında telefonlarını daha iyi koruduğu çoğu insan tarafından kabul edilmekte. Ancak geride bıraktığımız süreçte daha önceden de uzmanlar tarafından bulunana bir güvenlik açığına karşı Apple'ın hala bir nlem almaması kullanıcıları endişelendiriyor. 

iOS 17'NİN BİR ÖNLEMİ BULUNMUYOR

Geçtiğimiz günlerde geliştiriciler için iOS 17.2 Beta güncellemesini yayınlayan Apple’ın, bu güncellemeye rağmen hala tedbir almadığı gözlemlendi. Bu cihazın daha önce de cihazlara direkt olarak spam gönderebilme potansiyeline sahip olduğu tespit edilirken, henüz iOS 17 güncellemelerinde buna karşı bir koruma bulunmuyor.

FİLİPPER ZERO NEDİR? 

Flipper Zero aslında bir yazılım değil, donanım ürünü. Bluetooth bağlantısına sahip olan bu cihaz bağlantı yoluyla iPhone’lara sızıp spam gönderebiliyor. Ayrıca bu yazılım açık kaynak kodlu olduğu için kötü niyetli kişilerce üzerinde oynamalar yapılabiliyor. 

FİLİPPER ZERO iPHONE VE iPAD'LERİ ETKİLİYOR

Bu tehlike ilk olarak güvenlik araştırmacısı Techryptic, Ph.D. tarafından fark edildi. Flipper Zero’ya yazılım yükleyen araştırmacı, iPhone ve iPad’e çok sayıda bağlantı bildirimi gönderildiğini ve cihazın donma sorunları yaşayıp yeniden başlatma sorunuyla karşı karşıya kaldığını bildirdi. Daha da kötüsü bu cihazın içerisinde yazılımla Dos saldırıları da gerçekleştirilebiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!