banner2

Apple'dan çoklu yapay zeka hamlesi: ChatGPT'yi sollayacak!

Teknoloji devi Apple, yapay zeka konusunda büyük yatırımlar yaparak rakiplerini geride bırakmayı hedefliyor. Yeni bir rapora göre Apple, yapay zekaya her gün milyonlarca dolar yatırım yaparak bu alandaki çalışmalarını hızlandırıyor. Şirketin farklı ekiplerde birden fazla yapay zeka modeli üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Bilim / Teknoloji 07.09.2023, 17:17
Abone ol
Apple'dan çoklu yapay zeka hamlesi: ChatGPT'yi sollayacak!

Apple'ın diyalogsal yapay zeka birimine "Temel Modeller" adı veriliyor ve bu ekip, yaklaşık 16 üyeden oluşuyor. Aralarında eski Google mühendislerinin de bulunduğu bu ekip, Apple'ın yapay zeka başkanı John Giannandrea tarafından yönetiliyor. Bu birim özellikle Siri'nin geliştirilmesine odaklanıyor.

Apple'dan yapay zekâ hamlesi! AppleGPT'yi test ediyor

YOĞUN ÇALIŞMALAR VAR

Apple'da diğer ekipler de yapay zeka üzerinde çalışmalar yürütüyor. Örneğin bir Görsel Zeka Birimi, görüntü oluşturma modeli geliştiriyor. Başka bir grup ise metinlerin yanı sıra görüntüleri veya videoları tanıma ve üretme yeteneğine sahip "çok modlu yapay zeka" üzerinde çalışıyor. Bu modeller, çeşitli amaçlara hizmet edebilir, örneğin Siri ile karmaşık görevlerde kullanılabilir veya müşterilerle iletişim kurmak için AppleCare için kullanılabilir.

Apple'ın yapay zeka alanındaki bu yoğun çalışmaları, gelecekte şirketin ürünlerinde ve hizmetlerinde yapay zekanın daha fazla entegre edilmesine ve gelişmiş kullanıcı deneyimlerine yol açabilir. Apple'ın bu alandaki ilerlemeleri merakla bekleniyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!