banner2

Akıncı TİHA'dan sonra onlar da gün sayıyor: Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracı

Türkiye'nin savunma sanayisine yönelik çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. ROKETSAN ve ASELSAN işbirliği ile geliştirilen silahlı insansız deniz araçları, su üzerine çıkmak için gün sayıyor.

Bilim / Teknoloji 30.08.2021, 11:49 24.11.2021, 11:53
Abone ol
Akıncı TİHA'dan sonra onlar da gün sayıyor: Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracı

Mavi Vatan'ın güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunulması amacıyla "Silahlı İnsansız Su Üstü Harbi Aracı" ve "İnsansız Denizaltı Savunma Harbi Aracı" geliştirilmesi ve üretiminde önemli aşama katedildi. 

ASELSAN ve Sefine Tersanesinin iş birliğinde süren proje kapsamında tersanede su üstü harbi aracının yapımı hızla sürüyor. Denizaltı savunma harbi aracının ise sac kesimi tamamlanarak inşasına başlandı. Araçların yakın zamanda suya indirilerek denizde testlerinin yapılması ve yıl sonuna kadar kullanıma hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Söz konusu iki araç, 40 knottan (saatte 74 kilometre) fazla hıza ulaşabilecek. 600 deniz mili menzili aşarak ikmale gerek duymadan 4 güne yakın hizmet verecek otonom deniz araçları, yüksek manevra kabiliyeti ve hızlarıyla en zorlu deniz durumlarında bile kusursuz görev ve seyir imkanına sahip olacak.

Bu araçlarla, ROKETSAN'ın taktik füze sistemi ve ASELSAN'ın stabilize makineli tüfek sistemi STAMP ile su üstü harbinde, üs, liman, kritik tesis ve yüzen platformların otonom olarak korunması sağlanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!