banner2

Akıllı telefonu olan herkesi ilgilendiren düzenleme kabul edildi! Telefonlarınız kapanabilir

TBMM'de kabul edilen düzenleme ile akıllı telefon kayıtlarında yeni bir dönem başlıyor. Buna göre 1 yıl boyunca sinyal göndermeyen telefonların IMEI'si havuzdan silinecek. Telefoncular ise yeni düzenleme sonrası telefon sahiplerini mağdur olmaması için uyardı.

Bilim / Teknoloji 02.12.2022, 10:31 02.12.2022, 10:32
Abone ol
Akıllı telefonu olan herkesi ilgilendiren düzenleme kabul edildi! Telefonlarınız kapanabilir

Şebekelerinden hizmet alınmayan telefonların IMEI havuzundan silinme süresi 7 yıldan 1 yıla düşürülüyor. Yeni düzenleme mecliste kabul edildi. Düzenleme Resmi Gazete'de yayımlanması sonrası yürürlüğe girecek. 

KULLANICILAR MAĞDUR OLACAK 

Uzmanlar konu hakkında vatandaşlara mağdur olmamaları için uyarıda bulunurken telefoncular söz konusu düzenlemenin kendilerini olumsuz etkileyeceğini belirtti. 

18 yıldır iletişim sektörümde işletme sahibi olan Şirin Göktimur, Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek olan yasadan olumsuz yönde etkileneceklerini söyledi. 

7 YILDA 1 YILA DÜŞÜRÜLDÜ 

1 yıl boyunca vitrinde satılmayan ve telefonun sinyal almadığı durumda pasife alınmasıyla mağdur olacaklarını dile getiren Göktimur şunları söyledi: 

Normalde var olan bir yasa vardı. Herkesin bildiği gibi 7 yıl kullanılmayıp sinyal almayan telefonların şebekeleri Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından kesiliyordu. Bu normal bir yasaydı. Ancak son zamanlarda meclise sunulan bir yasa teklifi oldu. Bu yasa içerisinde bir yıl boyunca sinyal alınmayan cep telefonlarının kullanıma kapanacağı bildirildi. Yani bu da demektir ki bu telefonların iletişimi kesilip çöp olacak. Aynı zamanda biz telefoncuların vitrininde çeşitli markalardan telefonlar bulunmakta. Bazı ürünleri 1 yıl bazılarını ise 2 yıl oluyor satamıyoruz. Böylelikle bir yılın sonunda bakacağız ki 30-40 tane her esnaf arkadaşın satılmayan telefonu pasif olacak

'TELEFONLARIN HER YIL SİNYAL ALMASINI SAĞLAYIN'

Telefon sahiplerine uyarıda bulunan Göktimur şöyle konuştu: 

Tüketiciler arızalı telefonu evde bir kenara atıp bekletmemelidir. Bu süre zarfında telefonunu tamir ettirmeye imkan bulamayan kullanıcı, bir yıl içerisinde mutlaka en az bir kez telefona SIM kartını takıp cihazın sinyal almasını sağlamalıdır. Bir iki görüşme yapılıp tekrar telefon bırakılmalıdır. Eğer bu yapılmazsa mağduriyetler yaşanabilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!