banner2

AFAD, Kandilli Rasathanesi Ml ve Mw ne demek? Ml ve Mw ne anlama gelir?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nde son depremleri gösteren sayfada Ml ve Mw değerleri merak edilen konular haline geldi Peki, Ml ve Mw nedir, Ml ve Mw ne anlama gelir?

Bilim / Teknoloji 21.02.2023, 10:43 21.02.2023, 10:54
Abone ol
AFAD, Kandilli Rasathanesi Ml ve Mw ne demek? Ml ve Mw ne anlama gelir?

AFAD ve Kandilli Rasathanesi'nde son depremlere bakan vatandaşlar Ml ve Mw değerlerini merak ediyor. Peki, Ml ve Mw değerleri ne demek? Ml ve Mw arasındaki fark nedir? Depremin gerçek büyüklüğü Ml ile mi Mw ile mi anlaşılır?

Ml NEDİR?

Ml, Richter ölçeği olarak da bilinir ve depremin büyüklüğünü sismografın kaydettiği sarsıntıların amplitüdüne dayalı olarak ölçer. Ml ölçeği, sadece yakın mesafedeki küçük depremler için geçerli bir ölçektir. Bu nedenle, depremin büyüklüğü arttıkça Ml ölçeğinin yetersiz kalması nedeniyle, büyük depremlerin ölçülmesinde kullanılmaz.

Mw NEDİR?

Mw, Moment Magnitude ölçeği olarak da bilinir ve depremin büyüklüğünü depremin serbest bıraktığı enerjinin miktarına dayalı olarak ölçer. Bu ölçek, depremin büyüklüğü ne olursa olsun kullanılabilen bir ölçektir. Mw ölçeği, dünya genelindeki tüm depremler için kullanılan standart bir ölçek olarak kabul edilir.

Ml VE MW FARKI NEDİR?

Deprem tipi Ml veya Mw olarak ifade edilebilir. Ml genellikle daha küçük depremler için kullanılırken, Mw daha büyük depremler için kullanılır. Ancak, Mw ölçeği tüm depremler için uygun olduğundan, Mw ölçeği her zaman daha doğru bir ölçektir. Depremlerin büyüklüğü ne kadar büyükse, hem Ml hem de Mw ölçeği ile ölçülmeleri gerekebilir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!